Rodiče, kteří tedy počítali 
s tím, že ještě stihnou přihlásit své ratolesti na příměstský tábor, mají bohužel smůlu. „Na první turnus tábora máme přihlášeno 25 dětí, během druhého turnusu jich denně bude docházet 15 a na tábor orientovaný u koní, který se uskuteční v Proseči pod Křemešníkem, pojede z kapacitních důvodů pouze 10 dětí. Dokonce máme i náhradníky, pro případ, že by někdo onemocněl," říká jeden z organizátorů příměstských táborů na Pelhřimovsku, ředitel Domu dětí a mládeže v Pelhřimově Libor Fišar.

Tábor tohoto typu spočívá 
v tom, že děti mají zajištěný program od rána do odpoledne a spát chodí domů. Rodiče tedy mohou chodit do práce stím, že je o jejich děti přes den postaráno. „Tábor je určený především pro ty děti, které si chtějí nějakým způsobem vyzkoušet táborovou činnost. My jim ale také nabízíme přespání na jednu noc. Většinou toho děti využijí, jsou ale i případy, kdy děti bez svých rodičů přespat mimo domov nechtějí," přemítala zástupkyně ředitele Základní školy Hradská při Středisku volného času v Humpolci Miroslava Lisá.
V rámci příměstských táborů v Pelhřimově se děti podívají do centra Beruška u Počátek, do pelhřimovského Muzea strašidel nebo kuriozit a rekordů, vydají se na Křemešník a nebo také vlakem do Nové Bukové.

Největším zážitkem se pro ně ale nejspíš stane setkání s ohnivým mužem. „Program volíme podle zájmové činnosti dětí. Rozhodující je pro nás také počasí, takže, když bude pěkně, děti budou chodit třeba do bazénu, na procházky do blízkého okolí nebo ven na hřiště. Také si zahrají minigolf anebo si v přírodě zkusí odlít zvířecí stopu," vyjmenoval Fišar.

Organizátoři příměstského tábora v Pelhřimově mají pro přihlášené děti připravený program i přímo na domě. Děti se zabaví například ve výtvarné a pracovní dílně, kde si vyzkouší enkaustiku, což je technika, která spočívá v malování horkým voskem, batikování nebo vyrábění z korálků. Pro ty akčnější budou připraveny soutěže nebo budou mít k dispozici elektronické zařízení Xbox360, taneční podložku a společenské hry. Během tábora se budou děti stravovat v pelhřimovské restauraci Střepina. „Už loni jsme do této restaurace chodili na obědy a všichni byli spokojení. Svačiny děláme u nás na domově a nezanedbáváme ani pitný režim," vysvětlil Fišar.

Chod letních příměstských táborů na Humpolecku zajišťuje Středisko volného času v Humpolci. „Přihlášených máme 40 dětí a více jich vzhledem k prostorovým možnostem, vzít nemůžeme," uvedla kapacitu tábora Lisá.

Příměstský tábor v Humpolci se uskuteční v termínu od 17. do 21. srpna. První den čekají účastníky tábora seznamovací hry. Během týdne se děti také mohou těšit na vyrábění, soutěže nebo na výlet do pohádkové říše Fábula 
v Kamenici nad Lipou. Ve čtvrtek se na táboře i přespí, takže děti mimo jiné také čeká opékání buřtů a noční hra. „Zda se půjde na pěší výlet do Plačkova nebo na Orlík, záleží hlavně na počasí a také na tom, jak na tom budou děti. Když bude pěkně, půjdeme do Plačkova a děti se tam budou moci i vykoupat," ukončila Lisá.

Denisa Šimanová