VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravená čistička odstraní i dusík a fosfor

Žirovnice – Na čistírnách odpadních vod závisí život a rozvoj obcí víc než na čemkoli jiném, přesto nejsou příliš oblíbeným mediálním tématem a lidi zajímá hlavně to, kolik platí vodné a stočné.

8.11.2012
SDÍLEJ:

Čistírna odpadních vod v Žirovnici. Foto: Deník/Jan Mazanec

Ostatně na opravenou a přestavěnou „čističku" do Žirovnice se přišli předevčírem podívat jen čtyři zástupci obyvatel. Pojďme s nimi projít celé zařízení.

Průvodci jsou nám starosta města Milan Šmíd a vedoucí jindřichohradeckého provozu ČEVAKu Olga Štíchová. Čistička stojí od roku 1991, ale prošla zásadní modernizací a teď skončil úspěšný rok zkušebního provozu. Začínáme u „díry", kde je vidět takzvaný nátok – to, co do zařízení teče. „Dneska to není zas tak špatné. Je po obědě, hodně se myje nádobí," komentují kvalitu vody přítomní. Dalším stupněm jsou česle, umístěné v budce. Ty odstraní hrubé nečistoty jako kousky hlíny, listí a kamínky. Nashromáždí se v trubici přístroje, ze které po odklopení víka vypadne hutný hnědý špalík.

O pár metrů dál je otevřený lapač písku a tuků. Nad nádobou krouží dokola „míchač", jehož kolečko po obvodu skruže prý už za 20 let v přepočtu absolvovalo cestu kolem zeměkoule. Voda dál pokračuje do nejvíc viditelné části objektu, kde ční dvě aktivační nádrže o průměru 18 a hloubce 7 metrů. Na ně vystupujeme po schůdkách a nahoře vidíme míchání a vybublávání.

Tady probíhá největší „finta" čističky: nahnědlý kal čistí vodu. Paradox spočívá v tom, že za pomoci různých látek aktivovaný kal z odpadní vody odstraní organické znečištění i sloučeniny dusíku a fosforu. V nádržích si kal sedne, pak se nechá „vyhladovět" a pak se znovu aktivuje. V útrobách zařízení vidíme řadu nových trubek, ale i elektroniky. Zde sídlí „mozek" zařízení, řada procesů běží automaticky a data se přenáší na dispečink. Na konci je nový lis, který zbaví kal vody a ten se pak může jako skoro suchá hnědá hlína vyvézt na pole.

Vycházíme z komplexu ven. Bakterie, kterými se voda při tomto procesu obohatila, se musí z vody dostat. To se děje v konečné dosazovací nádrži jejich usazováním. Nádrž je zcela nová a z ní už vidíme opět kontrolní „díru", ze které do říčky teče vyčištěná voda.

„Podstatně se zvýšila kvalita vody v řece i stabilita čištění, ve zkušební době nebyl problém," říká starosta Šmíd. Spokojeni jsou návštěvníci Jaroslav Kadlec a Josef Peltan, kteří tu před 22 lety oplechovávali nádrže. „Než se čistička postavila, tekla z textilky občas i barevná voda. Pak se to zlepšilo a teď po modernizaci je to ještě lepší, navíc zmizel i hluk, který čistička vydávala. Měli by to tak dělat všude," shodují se.

Spoří na opravu

Nyní pojďme k číslům a faktům. Žirovnici se podařilo vyhnout se tomu, čemu teď čelí Pelhřimov – že se při tendru na dodavatele firmy odvolávají k antimonopolnímu úřadu. Přitom řízení tu zajišťovala stejná externí firma. Modernizace vyšla na 26 milionů korun, 90 procent zaplatily dotace. Jejich podmínkou bylo nové řízení na provozovatele vodohospodářského majetku. Do něj se nehlásila žádná nadnárodní firma a znovu jej na deset let vyhrál ČEVAK.

„Byli jsme s ČEVAKem spokojeni, i když teď má ve smlouvě jiné podmínky," dodal starosta. ČEVAK platí městu nájem tři miliony, celkové náklady vodohospodářského systému jsou asi na šest milionů. Vodné a stočné vzrostlo ze 46 na 74 korun, vybere se na něm asi pět milionů korun. Město si tím „spoří" i na příští opravu čističky, kdy už dotace asi nebudou.

Kapacita čistírny se počítá na tzv. ekvivalentní obyvatele. Pokud je ve městě víc průmyslu, číslo je vyšší než počet obyvatel. To je i případ Žirovnice, kde je masný, mlékárenský a knoflíkářský průmysl. Takže ačkoli město má 3000 obyvatel, čistička musí mít kapacitu na 4200 obyvatel. Tu splňuje bohatě, protože po přestavbě toto číslo činí 8350 obyvatel.

Autor: Jan Mazanec

8.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení