Do čtvrtého ročníku projektu s názvem 72 hodin se přihlásily i školy či obce z Pelhřimovska. Žáci se zapojí do úklidu okolí školy, připraví si program pro své mladší spolužáky a další dobrovolníci třeba opraví dětské hřiště nebo vysadí stromy v plánované aleji.

Nováčkem třídenního dobrovolnického maratonu je například i Zajíčkov. Do akce se zapojil s mottem Zajíčkov pro děti, za nímž se ukrývá potřebná oprava tamního dětského hřiště. „Chlapi se pustí do opravy plotu nebo prolézačky, ženský budou plet. Chystáme se i na terénní úpravy. S dětmi pak zasadíme stromek," prozradil konkrétnější informace k plánu na sobotní odpoledne starosta Zajíčkova Milan Průcha.

Dodal, že i když se projektu zúčastní poprvé, není dobrovolnictví v jejich obci ničím výjimečným. „Hlavně na jaře se u nás sejde parta lidí, která vyrazí na jarní úklid obce," prozradil zajíčkovský starosta. Zároveň podotkl, že zatím se mu na sobotní akci přihlásilo kolem deseti lidí. „Myslím si, že ještě někdo dorazí. Vyhlásili jsme, aby si každý dobrovolník vzal nějaké nářadí s sebou, třeba hrabičky nebo lopaty. O odvoz trávy se postará obecní traktůrek," zmínil praktickou informaci Průcha.

Zapracují na aleji

V pátek odpoledne se do pracovního procesu zapojí také dobrovolníci v Kalištích. Ti si naplánovali, že budou pokračovat ve výsadbě stromů u příjezdové cesty k areálu Chalupy Na Bělici. Projektu 72 hodin se podle slov Jiřího Kutiše zúčastnili již předloni, kdy u stejné chalupy sázeli ovocné stromy. „Založili jsme sad, aby děti měly možnost jednotlivé stromy poznávat. Stromy tu pořád slouží," usmál se Kutiš a podotkl, že se do podobných akcí zapojují pravidelně. „Alej u cesty budujeme postupně, už tam pár stromů roste, a tak jsme nyní využili příležitosti a opět se přihlásili do projektu 72 hodin," řekl Kutiš.

72 hodin

Jdeme na to!
pátek 10.00 až 11.30: Pelhřimov, úklid okolí školy Friedova 1469
Zajíčkov pro děti
sobota 15.00 až 17.30: opravy na dětském hřišti, sázení stromu
Den přírody
čtvrtek 15.00 až 17.30: ZŠ a MŠ Vyskytná – úklid, sázení stromu
72 hodin s draky
čtvrtek 15.00 až 17.30, pátek 10.00 až 11.30: ZŠ Nový Rychnov – drakiáda a soutěže
Výsadba stromů
pátek 15.00 až 17.30 hodin: Kaliště – výsadba stromů
Stromy kolem nás; Uklidíme, zasadíme
pátek 10.00 až 11.30: ZŠ a MŠ Žirovnice – výuka, úklid, sázení

Během nadcházejících tří dnů nebudou zahálet ani školáci. Například žáčci žirovnické mateřské a základní školy si pro své mladší spolužáky připraví na páteční dopoledne výuku o stromech, kterou společně s paní ředitelkou završí sázením stromu na školní zahradě. Chystají se i na úklid. Podobný program čeká ve čtvrtek také žáky Základní a mateřské školy Vyskytná. Ti se pustí do úklidu školy a okolí a na závěr si u koupaliště zasadí strom.

Základní škola Nový Rychnov se do projektu zapojí už potřetí. Tentokrát přišli s nápadem žáci osmé třídy. „Pro žáčky mateřinky uspořádají drakiádu spojenou se soutěžemi a občerstvením," prozradila učitelka z novorychnovské školy Petra Šašková.

Celorepublikový projekt 72 hodin se již čtvrtým rokem zaměřuje na dobrovolnickou činnost, která pomáhá lidem, přírodě, či místu, kde přihlášení žijí. Nadšence k dobrým skutkům motivuje heslo Máknem a bude to!