Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava schodiště klopýtá

Pelhřimov – Kdo v minulých týdnech šel nebo jel kolem pelhřimovského Divadla Lubomíra Lipského, mohl si všimnout nepříliš podařeného „divadelního" kusu.

7.10.2016
SDÍLEJ:

Schodiště u pelhřimovského Divadla Lubomíra Lipského, které vede do Solní ulice, stále čeká na dokončení. Foto: Deník/Jiří Jíra

Přestože rekonstrukce schodiště do Solní ulice měla být dokončena k poslednímu srpnu, ještě na začátku října nebylo hotovo. Přitom se mělo jednat o celkem jednoduchou věc.

Namísto toho se zde řemeslníci už měsíce střídají jako apoštolové na orloji, avšak výsledek se blíží stále hodně klopýtavým tempem.

Podle pelhřimovské radnice, která práce spojené s rekonstrukcí zadávala 
a v polovině července o rekonstrukci informovala, způsobila skluz kamenická firma z Olomouckého kraje, která schodiště obkládala mramorovými deskami. „Kamenická firma odvedla nekvalitní práci, která se nelíbila technickému dozoru," tlumočila vysvětlení pelhřimovské radnice její mluvčí Alexandra Knapová.

Jestliže podle radnice byla práce nekvalitní, tak podle zjištění Deníku, který zde pořizoval v pátek 2. září fotografie, byla práce také pomalá. Dva dny po termínu dokončení oprav, který byl původně stanoven na 31. srpna, teprve čekalo na osazení zábradlí a možná byly třeba také další dílčí práce.

Několik dní poté ze soklu opravovaného schodiště zmizely i mramorové obklady, které kameníci od Olomouce stačil nainstalovat. „Technický dozor tedy nechal zakázku předělat na náklady firmy. Z toho důvodu nebyl dodržen termín realizace zakázky," doplnila informace městská mluvčí Knapová.

Podle původního oznámení o rekonstrukci schodiště z poloviny července měla zakázka stát zhruba půl milionu korun. Zda a případně nakolik průtahy zakázku prodraží, pelhřimovská radnice nesdělila. „Tuto informaci nemám k dispozici," pouze poznamenala mluvčí.

Pohled na staveniště tak nadále napovídá, že práce snad už opravdu finišují. „Práce na rekonstrukci by měly být hotové v nejbližších dnech," doplnila Knapová.

Včera kolem půl deváté dopoledne ale žádný řemeslník na místě nebyl, takže řidiči mířící Solní ulici dolů směrem ke kostelu svatého Bartoloměje nebo na parkoviště v centru města museli kolem zábran označujících staveniště nadále přejíždět do protisměru.

Důvodem rekonstrukce schodiště byl jeho dlouhodobý neutěšený stav. „Nosná konstrukce zůstane zachována, schody budou postaveny nové s novými kamennými obklady. Kované zábradlí bude po následném očištění a novém nátěru navráceno zpět," přibližoval v polovině července práce vedoucí investičního odboru Městského úřadu Pelhřimov Josef Koňák.

Schodiště, které dost možná proslaví jeho letošní podivná rekonstrukce, patří k městskému divadlu, které nese od letošního března jméno po pelhřimovském rodákovi Lubomíru Lipském.

Divadlo se nachází na okraji historického centra, v místě, kudy původně vedly hradby města.
Současné divadlo (dříve Národní dům) bylo přebudováno ze solnice z roku 1707. Budova, původně vystavěná jako státní sklad solního monopolu, v roce 1766 vyhořela a později sloužila jako sýpka.
Ihned po založení Spolku pro postavení Národního domu v Pelhřimově byly zorganizovány sbírky na její přebudování a v témže roce se začalo se stavbou.

Dne 13. prosince 1896 byl nový Národní dům oficiálně otevřen a 28. března 1897 sehrála Jednota divadelních ochotníků slavnostní představení – drama Jan Výrava od Františka Adolfa Šuberta.
Dnes patří divadlo pod správu Kulturních zařízení města Pelhřimova a slouží hlavně pro pořádání divadelních představení a koncertů. Současně je domovskou scénou pelhřimovských ochotníků, kteří působí v souboru Rieger.

Autor: Jiří Jíra

7.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení