Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava nemocnice brnká na nervy pacientům i lékařům

Pelhřimov - Železnou trpělivostí se musí obrnit pacienti i zdravotníci v pelhřimovské nemocnici. Ta se kvůli opravě hlavní lůžkové budovy proměnila navzdory pečlivému rozplánování prací v jedno velké provizorium.

5.1.2009
SDÍLEJ:

Přestavba pelhřimovské nemocnice je v plném prouduFoto: Deník/ Michal Vítů

Úděl sousedství se stavebními dělníky v těchto dnech pociťují především pracovníci přízemního radiodiagnostického oddělení.

„Není snadné vydržet tu celý den, když vám nad hlavou mlátí sbíječka. Všechno vyžaduje obrovské soustředění,“ přitakala vrchní laborantka oddělení Olga Kořínková.

Podle ní se hůře vyrovnávají s hlukem i pacienti. „Několik čekajících si dokonce odešlo sednout jinam. Nemohli to tu vydržet,“ dodala.

Pozor na cétéčko

Oddělení napěchované drahou diagnostikou také přežilo několik vodou prolitých stropů. Rovněž uklízečka má kvůli prachu neustálou pohotovost. „Problémů není málo. Řešíme je společně se stavebním mistrem. Zatím jsme se na všem dohodli. Musíme to všichni vydržet. Výsledek rozhodně bude stát za to,“ podotkl natěšeně primář Martin Novák.

Ten se strachuje zejména o CT přístroj. Supermoderní pomocník za 23 milionů korun je háklivý kromě prachu i na otřesy. „Pokud dělníci pracují v těsné blízkosti, cétéčko raději vypínáme. Navíc jsme s nimi domluveni, že bourají mezi polednem či v podvečerních hodinách,“ vysvětlil primář Novák.

Obavy o drahocennou techniku neskrývá ani vedoucí provozně technického úseku nemocnice. „Pro jistotu jsme zvýšili frekvenci servisních prohlídek CT přístroje, jeho čištění. Nechceme nic zanedbat,“ pronesl Tomáš Koubek, který upozornil i na blížící se výluku radiodiagnostického oddělení.

„Rentgenové pracoviště nahradíme jiným, máme jich tu více. Horší to bude s cétéčkem. Tato vyšetření budeme řešit převozem pacientů do okolních nemocnic. Každopádně uděláme všechno pro to, aby toto důležité oddělení zůstalo mimo provoz co možná nejkratší dobu,“ doplnil Koubek, podle něhož by na opravu přízemních prostor měly postačit tři týdny.

Otázkou zůstává, kdy dělníci na oddělení označené jako „kontrolovaná zóna“ vtrhnou. Pacienti se prozatím mohou objednávat pouze na leden.
V souvislosti s opravou čekala na zaměstnance radiodiagnostického oddělení i „lahůdka“ v podobě přesunu rentgenového archivu. „To byla opravdu fuška. Obálky musí zůstat srovnané podle číselného sledu. Při přenášení jsme nesměli udělat chybu. Ročně tu vyšetříme 30 tisíc lidí, udělat si zmatek v dokumentaci by bylo hodně zlé,“ usmála se Olga Kořínková.

Vadí hlavně lomoz

Ostatních pater nemocniční budovy se stavební ruch dotýká okrajově. Pacienti lůžkových oddělení si stěžují především na hluk. „Nejhorší to bylo při bourání. To byl příšerný rachot až do večera, pod okny navíc jezdil jeden náklaďák za druhým. Teď už se to nechá vydržet,“ pravila klidně Ludmila Markvartová, která leží na chirurgickém oddělení téměř půl roku.

Jak ale prozradil Tomáš Koubek, nemocnice se v nejbližší době nevyhne ani dalším nutným omezením. „Chystá se posílení kotelny i elektrorozvodny. To si vyžádá přerušení dodávky proudu. Blíží se zahájení druhé etapy a s ní další stěhování. To nejhorší ale už snad máme za sebou,“ uzavřel Koubek optimisticky. Dílo za bezmála půl miliardy má být hotovo v říjnu.

TEXT K FOTOGALERII: Nová tvář pelhřimovské nemocnice se už rýsuje

Pelhřimov/ První etapa rekonstrukce hlavní lůžkové budovy pelhřimovské nemocnice je v plném proudu. Dělníkům se již podařilo postavit zcela nové páté nadzemní podlaží, které zdobí měděná střecha. Směrem od křižovatky u autosalonu jsou vidět i hlavní opěrné zdi.

Pozornější pozorovatel postřehne i první náznak hlavního vstupu pro pěší, který ústí u autobusové zastávky. Řemeslníci v těchto dnech pracují na rohové přístavbě, která prozatím vyrostla do druhého podlaží. Připravuje se posílení kotelny i elektrorozvodny, vedle které již čekají pod plachtou dvě silné trafostanice.

Živo je ale i uvnitř. Vrcholí práce na přívodu tepla, elektřiny a medicinálních plynů, zedníci začínají s omítkami. Přístavba se v dohledné době dočká i oken.

Podle stavebníků pokračuje rekonstrukce za bezmála půl miliardy korun podle plánu. Její druhá etapa by mohla odstartovat na přelomu března a dubna. (vim)

Autor: Michal Vítů

5.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh prvovoličky.
5

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení