Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava mostu je ve hvězdách

Humpolecko – Velká nejistota. Tak hovoří lidé z obcí na Humpolecku o plánované obnově dálnice D1, konkrétně o zbourání mostu u Hořic.

13.3.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Kucej

Zatím totiž není jasné, zda k opravě mostu vůbec dojde, protože stavba je ve vlastnictví Kraje Vysočina, a kraj s opravou začne pouze pod podmínkou opravy dálnice v úseku 9 Loket – Hořice, kterou má na starosti Ředitelství silnic a  dálnic (ŘSD). „Původně se s modernizací dálnice  mělo začít loni na podzim, poté letos na jaře. Další nový termín zatím ŘSD nevydalo, takže nemůžeme ani my říci, kdy se bude opravovat most u Hořic," řekla tisková mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Podle vyjádření tiskové mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové není termín zahájení staveb stanoven, protože neúspěšné stavební společnosti napadly výsledky tendrů.

„Námitky budou řešeny zadavatelem v zákonném termínu standardním procesem. Zadavatel (ŘSD) má nyní lhůtu deset dní. Poté budou mít obě společnosti deset dní na rozhodnutí o případném podání návrhu na přezkoumání rozhodnutí zadavatele o námitce k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Prozatím tedy nelze upřesnit výsledek, ani délku celého řízení," řekla  Vápeníková.

Kraj Vysočina se k nejasnostem ve stanovování termínů oprav D1 a jejich neustálému odsouvání staví jednoznačně. „Pokud ŘSD z jakýchkoliv důvodů práce letos v tomto úseku nezačne, stojíme před rozhodnutím, zda samostatnou krajskou opravou omezovat provoz na D1, nebo zda opravu odsunout na dobu společné rekonstrukce. Limitující je pro nás špatný stav tohoto přemostění," upozornil náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl.

Plánované opravy D1 dělají už nyní vrásky na čele lidem, kteří bydlí v okolí dálnice. Právě plánovaná oprava mostu u Hořic je součástí dálničního nájezdu na pětasedmdesátém kilometru. Jeho rekonstrukce bude znamenat zhoršení dopravní obslužnosti pro všechny tamní obyvatele.

Vyšší náklady na dopravu

Nejvíce se ale dotkne zaměstnanců  zemědělského družstva a dětí, které jezdí do škol do Senožat a Dolních Kralovic.
„Budeme mít vyšší náklady na dopravu kvůli objízdným trasám. Museli jsme také přizpůsobit plány osevu míst, která budou hůře dostupná. Tam budou plodiny s co nejmenší dopravní a pracovní náročností," přiblížil předseda Zemědělského družstva Hořice František Novák.

Starostka Hořic Alena Přívratská k obnově dodala: „Co s tím můžeme dělat, opravit se most musí. Určitě bude zvýšená hustota dopravy. Také bude horší spojení. Například některé děti chodí do Dolních Kralovic do školy a musí tak denně přes most."

„Bylo mi řečeno, že budeme přizvaní, až se budou řešit objízdné trasy. Jinak o tom nemáme žádné zprávy, jen to, co se povídá. Nemohu posoudit, jak velké to pro nás bude omezení, když nevíme co, kdy a jak se bude dít," poukázal na malou informovanost o rekonstrukci starosta Píště František Jaroš.

Sanitky budou brázdit lesní cesty

Zájem o aktuální informace týkající se modernizace D1 má nejen vedení Kraje Vysočina – které si je vědomo všech případných komplikací s ní spojených a majících dopad na bezproblémové zajištění dopravy v okolí dálnice – ale i zástupci složek IZS Kraje Vysočina.

„V tuto chvíli máme k dispozici standardní řešení zajištění bezpečnosti na dálnici, připravena jsou i nestandardní – tedy výjezdy zásahových vozidel mimo těleso dálnice, například ve vytipovaných a ověřených lesních úsecích. Je to nutnost. V případě nehody, nepříznivých povětrnostních vlivů a podobně už nebude čas na hledání náhradních řešení," uvedl Jan Murárik, vedoucí oddělení krizového řízení Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Alexandra Knapová, Michaela Blehová

Autor: Alexandra Knapová

13.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Derby mělo jednoznačný charakter

Fotbalistům Pelhřimova se daří, po výhře nad Brnem jsou v tabulce I. ligy na fantastickém třetím místě.

Góly v přesilovkách a skvělá obrana přinesly cennou výhru

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Práce na nové silnici finišují

Pelhřimovsko - Řidiči, kteří cestují po nové silnici, která leží mezi Pelhřimovem a Božejovem, už mohou sjíždět ke všem obcím, jenž právě tato silnice ulevila od rušného provozu.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení