Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava Mariánského náměstí v Černovicích začne za dva roky

Černovice – Černovičtí mají důvod k radosti. Po dlouhých jedenácti letech se jim totiž konečně rýsuje konkrétní plán na rekonstrukci Mariánského náměstí.

13.7.2013
SDÍLEJ:

Jako o nebezpečné hovoří o křižovatce na Mariánském náměstí v Černovicích nejen místní obyvatelé. Foto: Deník/Alexandra Knapová

Na něm je nepřehledná, a  tím pádem nebezpečná křižovatka, na níž se ročně stane hned několik vážných dopravních karambolů. Po opravě už proto léta volají nejen místní, ale i policisté. „Křižovatka měla být bez debat bezpečnější už léta. Vzhledem k obytné zástavbě je tam velmi nepřehledná situace. Každý rok tam řešíme několik nehod. Letos jsme do Černovic vyjížděli k jedné, loni ke dvěma a předloni hned ke třem vážným bouračkám," zdůraznil vedoucí dopravního oddělení pelhřimovské policie Rostislav Sůva.

Dlouho očekávaná oprava, na které se bude podílet město Černovice spolu s Krajem Vysočina, by měla začít na jaře 2015.

Musí naplánovat finanční prostředky

„Jsem rád, že se stanovilo konkrétní datum, protože si město musí začít chystat finanční prostředky. Podle hrubých odhadů nás modernizace inženýrských sítí, chodníků i komunikací vyjde minimálně na deset milionů korun," informoval starosta Černovic Jan Brožek s tím, že sítě pochází ze šedesátých let minulého století.

„Loni jsme začali s přípravou projektu na rekonstrukci vodovodu a kanalizace a kamerové zkoušky ukázaly tristní stav na náměstí. Projekt jsme letos dokončili a náklady jen na vodovod a kanalizaci jsou přibližně ve výši  7,5 až 8 milionů korun," dodal starosta. Podle něj se jednoznačně jedná o největší a nejkomplikovanější stavbu Černovic za poslední desítky let.

„Kraj ví, že naše křižovatka je problematická a že je potřeba ji začít řešit. S panem radním Jouklem jsme se domluvili, že přípravy na rekonstrukci začnou ještě letos, kraj vypíše soutěž na dodavatele projektu, budeme přizváni k zadávání i přípravě a  doufáme, že za rok a půl se společně rekonstrukce připraví po plánovací a legislativní stránce. I když chápu, že vše může ještě dopadnout jinak, my budeme rekonstrukci chystat, " konstatoval Jan Brožek.
Z kapsy kraje by pak měly jít prostředky na projekt či nové povrchy komunikací.

„Potvrzuji, že jsme se s panem starostou dohodli na nějakém postupu. Ale zatím nebudu komentovat nic konkrétnějšího. Vše musí projít zastupitelstvem města a poté krajským zastupitelstvem," řekl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl.

V úvahu přicházejí dvě varianty – buď klasická oprava komunikace nebo vybudování kruhového objezdu. „Rozhodně toto řešení nezavrhuji. V podstatě jsem na to velice zvědavý. Je to řešení, o kterém nikdo nikdy neuvažoval, ale proč ne. Nechávám to na odbornících, ale jejich návrhy budeme samozřejmě připomínkovat," nechal se slyšet starosta.

Problémová křižovatka, která protíná centrum malebného města pod Svidníkem, trápí turisty města i místní. Ti ji navíc v loňském dotazníkovém šetření města uvedli jako jednu z hlavních priorit Černovic.

„Křižovatka u hlavní silnice je hodně nebezpečná. Asi před dvěma lety jsme tu byli svědky havárky, kdy si řidič nevšiml, že je na vedlejší silnici a tím pádem nedal přednost. Tehdy z toho byla dost nepříjemná nehoda. Když jedu automobilem, tak se tu bojím, raději se snažím této křižovatce vyhnout. A když už není vyhnutí, tak před ní zásadně přibržďuji," přemítala ve čtvrtek dopoledne na Mariánském náměstí Kateřina Hronková z Prahy, která na Černovicko jezdí už léta na skautský tábor.

Ta zároveň dodala: „Kruhový objezd by byl rozhodně bezpečnější řešení než je tomu doposud," doplnila svůj názor Hronková. Její kamarádka Kristýna Macounová rovněž připustila, že křižovatka není bezpečná. „Ale neřídím, je to pohled spolujezdce. Jako chodec se tu nebojím, to je dobře ošetřené," konstatovala Macounová.

Pásy doplní blikače

Před dvěma roky přibyla před křižovatkou optická psychoakustická brzda. Barevné pásy, které při každém najetí řidiče vydávají drnčivý zvuk, mají za úkol motoristy zpomalit. Jenže i ty už postupem let ztrácí na své účinnosti.

„Pásy už jsou trochu opotřebované. Rozhodně nám ale problém nevyřešily na sto procent. Proto bychom rádi ještě letos na vozovku umístili takzvané světelné blikače, které by řidiče opticky upozornily, že se blíží ke křižovatce," přiblížil novinku první muž Černovic Jan Brožek.

Autor: Alexandra Knapová

13.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení