VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice: Místo na parkování jste pronajali extrémně levně

Pelhřimov – Terčem kritiky opozičního zastupitele Vnislava Jelínka (ČSSD) se během pondělního zasedání zastupitelstva stali pelhřimovští radní.

27.2.2013
SDÍLEJ:

Pozemek leží u říčky Bělé, na opačném břehu než rekordmanská expozice agentury Dobrý den Zlaté české ručičky.Foto: Deník/Jan Mazanec

Vadilo mu, že pronajali místo na parkování za 300 korun ročně, zatímco vyčlenění místa na parkování ve městě dnes stojí 10 tisíc korun plus tisícový poplatek.

Pelhřimovští radní 5. února jednali o změně nájemce na městském pozemku v ulici Na Obci u řeky Bělé, který má 30 metrů čtverečních.

Schválili ukončení nájmu s předchozím nájemcem, který městu za pronájem platil vždy od roku 2007 300 korun ročně, a zároveň schválili stejně vysoký nájem s firmou Memory Computers, která o nájem projevila zájem. Tento postup radě doporučil i Výbor pro nakládání s obecním majetkem.

„Když jsem ten zápis z rady města viděl, myslel jsem, že omdlím," řekl Jelínek, podle kterého se nemělo v nájmu pokračovat za stejných podmínek a město mělo chtít víc peněz. Jelínek to bere jako nespravedlnost vůči ostatním lidem ve městě, kteří si zaplatili vyčleněné parkovací místo.

Nezpevněná plocha

Místostarosta Tomáš Dufek (ODS) zdůraznil, že rada neřešila výši nájmu, ale pokračování smlouvy. „V usnesení je nešťastně napsáno, že tam bude někdo parkovat, ale je to nezpevněná plocha vedle říčky Bělé. Je to zeleň, nevyužitá plocha a další majitel nemovitosti tam má kousek zeleně pro děti," uvedl Dufek s tím, že když bude vůle změnit cenu, dá se smlouva předělat.

Vnislav Jelínek následně tvrdil, že zápis z rady tedy měl být jasnější a mělo z něj vyplývat, jestli je to skutečně plocha určená k parkování, nebo ne. A připomněl, jak je parkování náročné v lukrativních částech města.

Do diskuse se na závěr jednání zapojil i radní Josef Doubek, podle kterého exponované lokality města nelze srovnávat s tímto malým prostorem u řeky.

„Pravdou je, že jsme opomněli moment, že je to za účelem parkování, a přejali cenu, kterou doporučil výbor.  Ano, teď se cena jeví nízká. Navrhnu připravit materiál s tím, že se může vyvolat jednání o dodatku smlouvy," řekl Doubek s tím, že nový nájem by měl víc odrážet „tržní" ceny ve městě.

Není to vyhrazené

Oslovili jsme také zástupce firmy Memory Computers. „To prostranství není označené jako parkoviště ani nijak vyhrazené pro nás. Takže když tam stojí někdo jiný, tak si normálně hledám místo jinde a neřeším to, stejně jako to neřešil předchozí nájemce. Můj zájem o pronájem byl veden spíš dobrou vůlí, aby mi nemohl nikdo vytýkat, když tam parkuju," uvedl Milan Krása z Memory Computers.

Dodal, že nájem zvýšený řádově o stovky korun by neměl  problém platit, ale deset tisíc za zatravněný a občas rozbahněný plácek mu přijde přehnané.

Pravidla města

Pro vyhrazení parkovacího místa v Pelhřimově platí nová pravidla, která radní schválili v prosinci 2009. Na základě nich uděluje město či jakýkoli jiný vlastník komunikace souhlas či nesouhlas s vyhrazením místa.

V kladném případě se rozlišuje, zda jde o běžné, nebo handicapované řidiče. Invalidé nově platí jednorázově 6.700 korun bez DPH a každý druhý a další rok musí pak platit 1.500 korun bez DPH ročně.

Ostatní musí jednorázově zaplatit místní poplatek 10 tisíc korun a pak každý další rok musí platit tisíc korun.

Před zavedením nových pravidel se rozhodnutí vydávalo na pět let, teď se ale obnovuje každý rok.

Jak uvedl vedoucí odboru dopravy pelhřimovského úřadu Jiří Krupka, po zavedení nových pravidel počet vyhrazených míst pro držitele průkazek ZTP a ZTP/P ve městě klesl z 65 na současných 33, přičemž u některých současných nájemců ještě dobíhá pětiletá smlouva s městem.

„Tato místa hlavně v létě nebyla využívána, když ze zákona na nich nesmí parkovat jiné vozidlo," dodal Krupka.

Podle něj žadatelé žádají o parkovací místo podle finančních možností (někdy jde o oba manžele) a dále podle své skutečné fyzické potřeby (návštěva lékaře, nákupy a podobně) využívat toto místo „oprávněně celoročně".

Autor: Jan Mazanec

27.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení