A nevybrali si jen tak ledajakou školu. Studují rovnou matematickou fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. V Onšově totiž vznikla univerzita třetího věku.

„Zájemci o studium musí být samozřejmě důchodového věku. Absolvují dva semestry a za rok pak složí zkoušky. Dostanou tak možnost být promováni v pražském Karolinu a obdrží certifikát o studiu na Karlově univerzitě,“ přiblížil ředitel domova důchodců Václav Jaroš.

Přišlo více než šedesát lidí

Jak dodal, vysoké škole v Onšově předcházelo už šest let fungování Univerzity volného času. Za tu dobu tam přednášelo nespočet zajímavých lidí od lékařů, přes umělce, vrcholové sportovce a dobrodruhy až po vědce.

„Jedním z přednášejících byl i docent Petr Harmanec. Atmosféra na přednášce se mu líbila natolik, že oslovil studijní oddělení Univerzity Karlovy, kde působí, a ti byli zřízením jejich regionálního střediska u nás nadšeni. Věnovali nám tak jeden rok, včetně pokrytí finančních nákladů,“ popsal vznik vysoké školy Václav Jaroš.

Studentů, seniorů se sešlo něco okolo třiceti.

Přednášky skutečných vědeckých kapacit si ale nechce nechat ujít i mnoho mladších ročníků, a to nejen z Onšova. „Přijeli lidé z Lukavce, Pacova, Těchobuze a dokonce z Prahy. Na první přednášce bylo zkrátka plno. Takovou účastí jsme byli velmi potěšeni,“ dodal ředitel Jaroš.

Nově vědomosti

A co samotní studenti? Ti jsou na svou vysokou školu pyšní a zároveň jsou z ní nadšení. Kromě přednášek totiž absolvují i exkurze.

„Byli jsme na ondřejovské hvězdárně a byl to krásný zážitek. Vždy jsem se na ni díval zdálky zvenku a nyní jsem měl konečně možnost podívat se i dovnitř. Nohy už mi sice moc neslouží, ale absolvování takové cesty určitě stojí za to,“ usmíval se devadesátiletý Josef Debnár.

Karel Neumann zase nemohl nezavzpomínat na dalekohled vážící 27 tun.

„To mě velice ohromilo. Jsou to velmi zajímavé věci. Člověk se dozvídá stále něco nového a například hvězdy mě vždy zajímaly,“ poodhalil důvod svého studia.

Jak dobrácky doplnil ředitel onšovského domova seniorů, studium pro něj určitě bude mít i jiné výhody. „Na své nové vědomosti pak bude moci balit holky,“ pravil Jaroš se širokým úsměvem.