Tři konvoje amerických vojáků, kteří se přesouvají přes území Česka na cvičení do Rumunska a Maďarska, byly před polednem zastaveny. Dvě skupiny byly staženy do Bernartic, kde počkají do večera, jedna skupina čeká ve Staré Boleslavi. Šest skupin stále pokračuje v jízdě po českých dálnicích a pět už je na Slovensku. ČTK to sdělil generální štáb české armády.

Situaci řeší Babiš s náčelníkem generálního štábu

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru na serveru Blesk.cz označil situaci za krizovou. Situaci řeší s náčelníkem generálního štábu a s ministry dopravy a obrany. "Je to krizová situace, kterou řešíme. Musí opustit dálnici a počkají si do noci," řekl Babiš. "Oni mají stále poruchy, defekty a navíc do nich narazil polský kamion," dodal.

Ze šesti skupin, které pokračují v jízdě, byly před polednem dvě u Humpolce, tři před Brnem a jedna projížděla kolem Brna na dálnici D2, uvedl generální štáb. Celkem americký konvoj čítá 14 skupin.

Konvoje od rána brzdily dopravu především na dálnici D1 ve směru na Brno. Vojenské vozidlo z konvoje se dnes po 07:00 srazilo s nákladním autem také na 34. kilometru dálnice D2 ve směru na Bratislavu. Nikdo se nezranil a konvoj odjel před 09:00.

Situace na dálnici D1 po 9. hodině ráno dle serveru Google Maps:

Situace na D1 po 9. hodině ráno dle serveru Google MapsZdroj: Google Maps

Ráno se kolony vytvořily před dvěma zúženími. Před Humpolcem na 90. kilometru se řidiči mohli zdržet až hodinu a půl, u Zruče nad Sázavou na 56. kilometru do 60 minut. Kolem 10:00 byly na čtyřech místech, mezi kilometry 84 a 85, 98 a 100, 112 a 115 a 140 a 141. Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla byl příčinou vždy dojezd kolon americké armády do omezení na dálnici.

Provoz na dálnici rovněž zbrzdily porouchaný kamion na 88. kilometru a havarijní opravy vozovky u Jihlavy, kvůli kterým byl provoz sveden do jednoho pruhu. Průjezd amerických vojáků zdržel i dopravu na dálnici D2 za Brnem. Ve směru na Bratislavu se v zúžení na 34. kilometru srazilo vozidlo z konvoje s nákladním autem.

ŘSD proto zrušilo údržbu a nehavarijní opravy, v pohotovosti byly odtahové služby a byla posílena směna na informační lince. Babiš o situaci jednal s náčelníkem generálního štábu a s ministry dopravy a obrany. "Oni mají stále poruchy, defekty a navíc do nich narazil polský kamion," uvedl premiér.

Kolem 15:00 byla ve směru na Brno u Humpolce už jen zhruba tříkilometrová jedoucí kolona. Zdržení bylo podle Rýdla maximálně 15 minut. Problémy ještě přetrvávaly u Brna ve směru na Prahu mezi 190. a 194. kilometrem a se zdržením museli řidiči počítat i mezi 6. a 11. kilometrem D2 ve směru na Slovensko.

Na D2 se u Velkých Pavlovic srazil nákladní vůz s armádním autem  

Na dálnici D2 ve směru na Bratislavu se vozidlo z konvoje s nákladním autem srazilo v zúžení na 34. kilometru. Nehoda se stala po 07:00, nikdo při ní nebyl zraněn, řekl ČTK mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. Po srážce byla dálnice neprůjezdná, později se zhruba do 09:00 jezdilo jedním jízdním pruhem.

"Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Policisté zvažují, že automobily nechají odstavit na blízké benzinové pumpě mimo dálnici kvůli plynulosti provozu," uvedl Malášek.

Podle mluvčí Armády ČR Magdaleny Dvořákové vjelo na dálnici D2 do americké vojenské kolony nákladní auto, které do vojenského vozidla lehce narazilo. Nehoda se stala poblíž Velkých Pavlovic, na místě nehody stojí několik vojenských vozidel. Nehodu řeší státní i vojenská policie.

První američtí vojáci s technikou překročili české hranice v úterý večer v Rozvadově, odkud postupně zamířili do Staré Boleslavi. Po odpočinku v tamních kasárnách vyjeli v noci na dnešek přes Prahu a Brno na hraniční přechod v Břeclavi. Poslední část konvoje má podle plánu opustit Českou republiku dnes odpoledne.

Konvoj čítá víc než 350 kusů techniky a přes 800 lidí. Vojáci cestují v menších skupinách přibližně s hodinovým rozestupem. Předvoj tvořený asi 40 kusy vojenské techniky a více než 70 lidmi projel Českou republikou už o víkendu. Větší konvoje americké armády projíždějí v posledních letech Českou republikou každoročně.