Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oltář svatého Bartoloměje může povýšit

Pelhřimov - Hlavní oltář v pelhřimovském kostele svatého Bartoloměje může dostat šanci stát se Národní kulturní památkou.

20.9.2008
SDÍLEJ:

Ten v kostele svatého Bartoloměje v Pelhřimově může získat výjimečné prvenství. Má šanci se stát vůbec první Národní kulturní památkou na Pelhřimovsku. Foto: Deník/ Michal Vítů

Na nedávné návštěvě Pelhřimovska totiž ministr kultury Václav Jehlička přislíbil zařazení oltáře na seznam památek, které by se mohly o titul Národní kulturní památky ucházet už příští rok.

Potvrdil to i tajemník ministra Jehličky Jan Růžička. „Poslední návrhy na Národní kulturní památky zákonodárci a vláda schvalovali letos na jaře. Další se budou projednávat pravděpodobně za rok. Ministr kultury Václav Jehlička se zasadí o zařazení oltáře svatého Bartoloměje na tento jarní seznam,“ sdělil Jan Růžička.

Pelhřimovsko by tak získalo vůbec první Národní kulturní památku. První pokus o prohlášení pelhřimovského oltáře za Národní kulturní památku se uskutečnil už po jeho zrestaurování v roce 2006. „Tenkrát jsme připravili všechny potřebné podklady a projednali je na ministerstvu kultury. Oltář ale tehdy do výběru neprošel,“ vyprávěl Horymír Kubíček, který vedl první kroky k pokusu prohlášení oltáře za Národní kulturní památku.

Pokud by oltář svatého Bartoloměje ve složitém schvalovacím procesu prošel, znamenalo by to pro něj řadu výhod. „Titul Národní kulturní památky s sebou přináší kromě prestiže i více peněz od státu a možnost čerpání dotací z Evropských fondů,“ doplnil tajemník ministra kultury Jan Růžička.

Radost z případného prohlášení oltáře za Národní kulturní památku by samozřejmě měla i pelhřimovská Římskokatolická církev, která kostel svatého Bartoloměje spravuje. „Oltář by si takovou poctu jistě zasloužil. Je to velmi významná památka,“ uvedl Jaromír Stehlík, administrátor farnosti v Pelhřimově.

Čtyři roky restaurování

Výjimečnost oltáře potvrdil také restaurátor Jaroslav Benda, který před třemi lety dokončil jeho rozsáhlou opravu. „Oltář je velmi bohatý na náročné zlacení, stříbření nebo barevné lazury. Zdobí ho napodobeniny slonové kosti a ebenového dřeva. Je to nádherná věc, na kterou můžeme být právem pyšní,“ líčil Benda.

Raně barokní památka z druhé poloviny 17. století ale před několika lety začala podléhat červotoči. V roce 2002 se dočkala kompletní renovace „Oltář byl v havarijním stavu. Museli jsme ho celý rozebrat a každou část pečlivě restaurovat zvlášť,“ popsal Jaroslav Benda.

Po čtyřech letech se oltář vrátil na své místo v podobě, jak vypadal v době svého vzniku. Oltáři drží palce i obyvatelé Pelhřimova. „Vím, že oltář svatého Bartoloměje je velkolepý. Moc se mi líbí. Bylo by fajn, kdyby se mohl přidat k řadě Národních kulturních památek,“ uzavřela Zuzana Kohoutová.

Autor: Nela Kyselová

20.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení