Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oltář se vrátí na své místo příští rok

Křemešník - Hlavní oltář v kostele Svaté Trojice na Křemešníku mají v péči restaurátoři. Jeho oprava trvá už třetí rok. Letos ale tým Jaroslava Bendy s renovací trochu zvolnil.

2.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

„Oltář uvádíme postupně do původního stavu. Letos se ale kolegové pod vedením Jiřího Štorka pustili do opravy fresek v sakristii,“ vysvětlil restaurátor Benda. Fresky získají původní podobu ještě do konce roku.

Napřed se odkryjí fresky

Nástěnné malby pokrývají stěny v celém kostele. Letos se opraví pouze část v kněžišti za oltářem, pak budou restaurátoři pracovat na zbytku. „Původní barokní malby totiž byly za první republiky přemalovány, ale naštěstí neutrpěly skoro žádné škody. Takže kolegové postupně sejmou všechny přemalby a odkryjí tak původní díla. Barokní fresky se zachovaly a jsou velmi kvalitní,“ pokračoval Jaroslav Benda.

Oltář Svaté Trojice se proto na své místo vrátí až příští rok. Křemešnický oltář získá takovou podobu, jakou měl v době svého vzniku. Tedy v polovině osmnáctého století.

Kompletní oprava oltáře není jednoduchá záležitost a vyžaduje hlavně dostatek času. Proto se i renovace oltáře Svaté Trojice protáhne na čtyři roky.

„Kompletní oprava zahrnuje například petrifikaci a konzervaci všech dřevěných částí, obnovu původní polychromie nebo restaurování zlacení,“ přiblížil Benda.

Oltář v kostele na Křemešníku se podle Jaroslava Bendy řadí mezi unikáty. „Oltář patří mezi architektonické skvosty. Shodlo se na tom i několik odborníků. Zaujímá totiž trojúhelníkový půdorys. Podobný trojboký oltář jsem ještě nikde neviděl,“ líčil restaurátor. Renovaci kostela pochvalují také obyvatelé z okolí Křemešníka.

„Kostel je moc pěkný. Myslím, že si oltář i fresky restaurování zaslouží. Jsem velmi zvědavá, jak bude kostel vypadat zevnitř, až bude hotová oprava oltáře i odkrytí původních fresek,“ vyprávěla Věra Marešová z Proseče pod Křemešníkem.

Rekonstrukce v křemešnickém kostele Svaté Trojice nijak neomezují konání bohoslužeb ani žádných jiných akcí.

Autor: Nela Kyselová

2.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení