Když se opravě oltáře Panny Marie v kostele na Křemešníku začal restaurátor Jaroslav Benda věnovat, psal se rok 2004. „Na podzim roku 2004 Jaroslav Benda takřka nouzově demontoval červotočem značně narušený hlavní oltář. Na jeho restaurování pracoval s přestávkami na základě přiznaných dotací sedm let,“ uvedla mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Následně se Jaroslav Benda věnoval opravám kazatelny a vedlejších oltářů. „Ve spolupráci s Pavlem Svobodou restauroval také dioráma se scénami ze života svatého Jana Nepomuckého. Oltář Panny Marie seriál prací v kostele Nejsvětější Trojice završil,“ komentovala mluvčí.

Práce na opravě oltáře v těchto dnech restaurátor Benda dokončuje. Z oltáře Panny Marie se zároveň stane oltář Cyrila a Metoděje. „V oltáři byl totiž původně obraz Cyrila a Metoděje, ale bohužel se nedochoval,“ vysvětlil restaurátor Jaroslav Benda, který se malování kopie obrazu následně ujal. „V pelhřimovském muzeu byla nalezena malá černobílá fotografie obrazu, podle které jsem na základě rozhodnutí Městského úřadu Pelhřimov a se souhlasem Národního památkového ústavu vytvářel kopii,“ doplnil Benda.

Ten ještě dodal, že to nebyla úplně jednoduchá práce. „Ale velmi si jí považuji. Jsem na to hrdý. Mít namalovaný obraz v oltáři se každému nepoštěstí,“ uzavřel Benda.