První kontakt s filmem zažil Oldřich Lipský ve svých dvanácti letech, ve snímku Kluci na řece působil jako obsluha klapky. Dále si pak zkusil pozici herce, asistenta režie i spolurežiséra, až přišel jeho první vlastní film.

To bylo v roce 1954, kdy natočil veselohru Cirkus bude! Lipského zalíbení v cirkusu se projevilo i v dalších jeho filmech, například Šest medvědů s Cibulkou. Čtyři roky chystal i scénář seriálu Cirkus Humberto, realizace se však nedočkal. Sám dokonce občas režíroval představení v cirkusech nebo v lední revue.

V sedmdesátých letech začal Lipský spolupracovat s autorským tandemem z Divadla Járy Cimrmana Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem. Výsledkem jsou známé komedie Jáchyme, hoď ho do stroje nebo Marečku, podejte mi pero. Ze spolupráce se Zdeňkem Svěrákem pak vzešly pohádky Ať žijí duchové nebo Tři veteráni.

| Video: Youtube

V jeho filmech, které se dočkaly pozitivního ohlasu u diváků, hráli nejlepší herci té doby – například Miloš Kopecký, Rudolf Hrušínský, Vladimír Menšík, Jiří Sovák nebo bratr Oldřicha, Lubomír Lipský. Řada plánů se pak nedočkala realizace. „Film, sestavený ze samých vtipů, měl v plánu natočit již v sedmdesátých letech Oldřich Lipský,“ uvedl na webu ČSFD k reakci na film Kameňák uživatel podepsaný jako Přemek.

Lipský dále stojí také za parodiemi Limonádový Joe aneb koňská opera, Adéla ještě nevečeřela nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. V roce 1986 Lipský natáčel veselohru Velká filmová loupež, během natáčení však náhle zemřel a film musel dokončit kolega Zdeněk Podskalský.

| Video: Youtube

Mladší bratr Lubomír Oldřicha přežil o devětadvacet let. Rodinnou tradici však drží syn Oldřicha Dalibor, který je střihač. Zajímavostí je, že se všichni tři sešli při práci na filmu Tři veteráni.

Známého rodáka si v sobotu 22. června připomněli na náměstí v Pelhřimově. Lidé se podívali na velké scény z jeho slavných filmů, slyšeli známé melodie, viděli i artisty a kaskadéry. Přímo na náměstí na režiséra zavzpomínali herci Jiří Lábus a Naďa Konvalinková. Z akce přinese Deník reportáž.