Jeho filmy Ať žijí duchové, Šest medvědů s cibulkou, Jáchyme, hoď ho do stroje či Limonádový Joes neodmyslitelně patří do zlatého fondu české kinematografie.

| Video: Youtube

„Akce spolupořádáme s Daliborem Lipským, který je filmovým střihačem a synem Oldřicha Lipského. Mimochodem s otcem spolupracoval třeba na filmu Tři veteráni,“ uvedl Martin Ecler, ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova, hlavního pořadatele akce.

Program začne ve tři hodiny odpoledne na Masarykově náměstí. Potrvá asi hodinu a půl. Půjde o pódiová vystoupení, velká obrazovka umožní připomenout zásadní filmařské počiny oslavence. „Oldřich Lipský byl i jeden z iniciátorů české kaskadérské školy, takže bude i skok z výšky do krabic a artistická vystoupení,“ dodal Ecler.

Hlavně se ale bude vzpomínat. Přímo na náměstí dorazí herec Jiří Lábus a herečka Naďa Konvalinková. Na oslavách bude také spolek divadelních ochotníků Rieger, z něhož bratři Lipští umělecky vzešli. Rieger v této divadelní sezóně nastudoval a hrál Limonádového Joa, na náměstí tak předvede ukázky ze hry. O spolumoderování akce se postará druhá pelhřimovská divadelní skupina Domino.

Oldřich Lipský (4. července 1924 – 19. října 1986) byl český režisér a scenárista, bratr herce Lubomíra Lipského. Pocházel z Pelhřimova, kde jeho otec Vilém měl cukrárnu s kavárnou. Původně studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu. Pracoval jako herec, režisér a umělecký ředitel v Divadle satiry. Po jeho uzavření přešel do filmového studia Barrandov. Natočil řadu slavných filmů, Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976), Limonádový Joe (1964), Adéla ještě nevečeřela (1977) či Tajemství hradu v Karpatech (1981) a další.