VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okolní obce apelují: nenechte lidi na Kladinách odříznuté

Žirov, Zachotín – Jako poloviční trosečníci si mohou při horším počasí připadat obyvatelé několika domů na hrázi rybníka Dolní Kladiny.

14.8.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Kavan

Až do června po hrázi jezdili autem anebo chodili k autobusové zastávce k silnici mezi Sedlištěm a Zachotínem.

Jenže pak se hráz kvůli havarijnímu úniku vody musela prorazit. Jedna ze dvou nezpevněných cest, která nyní lidem na hrázi zbývá, vede dolů podél potoka ke Světničkovu mlýnu, kde ústí na silnici mezi Žirovem a Zachotínem.

Tu využívali hasiči už v době záchranných prací v červnu. „Žijeme v nejistotě, protože vůbec nevíme, jestli hráz nějak do zimy opraví, bojíme se, že už ne. Jak by sem ale pak v zimě třeba jezdila sanitka?" ptá se jeden z obyvatel, Jiří Příhonský.

Vedení obcí Žirov, kam lidé z hráze evidenčně spadají, a Zachotína si jejich obavy uvědomují a jednají s krajem jako správcem většiny silnic a také s majitelem rybníka. Tím je kvůli neuskutečněným církevním restitucím zatím Pozemkový fond (PF).

Jeho mluvčí Monika Machtová zdůrazňuje, že fond se chystá poškozenou hráz Dolních Kladin uvést do původního stavu.

„Jelikož se v současné době začíná zpracovávat projektová dokumentace celkové rekonstrukce objektů malé vodní nádrže Dolní Kladiny – rekonstrukce hrázového tělesa, výpustného zařízení, bezpečnostního přelivu, není v tuto chvíli možné vyčíslit náklady na opravu hráze," uvádí.

Několik milionů

Odborníci odhadují jen opravu hráze na několik milionů korun. Stejně nejistá je i otázka termínu dokončení prací. „Oprava hráze je zřejmě do zimy nereálná. Tento týden máme schůzku s krajem, kde se bude řešit jiná příjezdová cesta," uvedla starostka Zachotína Lenka Dědicová.

Tu celé průtahy mrzí o to víc, že Zachotín se stejně jako Žirov a nájemce rybníka zrovna loni podílel na opravě zpevněné příjezdové cesty, jejíž část při havárii vzala za své.  Podle místostarosty Žirova Vladimíra Tošera kraj už přislíbil, že cestu ke Světničkovu mlýnu rozšíří a zpevní, ještě ale není jisté, zda bude přímo asfaltovaná.

Pro obyvatele je klíčová doprava složek záchranného systému, ale důležité jsou banální věci jako třeba vývoz popelnic. Do jednání se zapojilo i město Pelhřimov, které podle vedoucího odboru životního prostředí Josefa Slavětínského žádá co nejrychlejší vyčíslení škod a zahájení případných oprav.

Autor: Jan Mazanec

14.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení