S natáčením pomáhal filmařům tamní kastelán Luděk Šíma. I proto si nové díly nenechá ujít. „V neděli jsem sledoval první díl nové řady. Za mě to bylo dobré, užil jsem si to. Líbí se mi ten příběh. I když jsem samozřejmě rád, že to zároveň zviditelní i kraj,” zhodnotil Šíma.

Kastelán zavzpomínal také na léto, kdy s filmaři natáčel přímo na hradě. „Filmovali jsme jednu část na nádvoří. V příběhu totiž bude mít problém se zákonem kastelánům syn,“ prozradil Šíma s tím, že on sám před kamerou nestál. Větší pozornost na sebe proto upoutá samotný hrad. „Jsme na to zvyklí. Natáčel se tu totiž i Anděl Páně. Přesto si někteří turistické spojují hrad právě i s Odznakem Vysočiny. A je jedno, že město Ledeč nehraje samo sebe. Já osobně nežárlím, že si hrad vypůjčí někdo jiný,“ dodal se smíchem kastelán Šmíd.

Televizní premiéru si nenechala ujít ani rodina Martina Zikmunda. Tvůrci totiž v první sérii rodinný dům použili jako policejní stanici. „Napodruhé už to nevyšlo. Barák totiž rekonstruujeme. Manželka se přesto na úvodní díl koukala. Byla spokojená, i když je série na začátku. Takže se hodnocení může změnit. Já osobně moc seriálový tip nejsem,“ vysvětlil Martin Zikmund.

Před Odznakem Vysočina Zikmund neměl s filmováním zkušenosti. „I když úplně na všechno nekoukám, všiml jsem si moc pěkných záběru na přírodu. Jde krásně poznat, kde se co natáčelo. Například poznám i naši příjezdovou cestu,“ řekl obyvatel Ledče nad Sázavou.

Dobře v Posázaví

Režisérem druhé řady je kromě Andyho Fehu také Marek Najbrt. Ten přiznává, že má k Vysočině blízký vztah. „Moc dobře mi je v Posázaví. Řeku Sázavu jsem sjížděl jako vodák. A v Ledči nad Sázavou jsem už točil pohádku Čertí brko. Takže minimálně k této části Vysočiny mám blízký vztah,“ popsal Najbrt.

Kromě zasazení do kraje na pomezí Čech a Moravy ho zlákala také kriminální část. „Je to více o procedurách. O tom, jak se vyšetřuje. Jelikož děj vychází z reálných případů, tak se hodně blíží realitě,“ uvedl režisér.