Už měsíc navštěvují jídelnu Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště v Pelhřimově ve Friedově ulici. Podle ředitele pelhřimovského gymnázia Aleše Petráka si už ale studenti zvykají.

„Už tam chodí asi devadesát procent studentů. A je to naše jediná jídelna. Nespokojeným studentům říkám, že jediné, 
co proti tomu mohou dělat, je tam nechodit. K organizačním problémům ale nedochází, jen si zvykáme, že přecházíme do jiné budovy," podotkl Petrák.

Z řad studentů i pedagogického sboru se na začátku školního roku ozývaly kritické hlasy. Týkaly se zejména zdravé stravy. Podle studentů a učitelů gymnázia v jídelně chyběly například saláty 
a v neposlední řadě i možnost výběru oběda ze tří jídel. Podle zaměstnanců jídelny jsou ale tyto připomínky bezpředmětné. „V pondělí už jsme podávali tři jídla. A od října začneme podávat tři jídla každý den kromě pátku," uvedla vedoucí jídelny ve Friedově ulici Jiřina Slabá.

Podle vedoucího provoznětechnického úseku průmyslové školy Oldřicha Lehejčka v jídelně nechybí ani zdravá strava. „Školní jídelna musí splňovat určité normy. Neexistuje, aby se tam podávalo nezdravé jídlo. Musíme dodržovat určitý spotřební koš stanovený Ministerstvem zdravotnictví," namítl Lehejček. Podle něj tento spotřební koš například stanovuje, jaké maximální množství luštěnin, knedlíků či smažených pokrmů může jídelna vydávat. Zdravou stravu v jídelně kontroluje moderní technika. „Jídelníček je hlídán i počítačem, aby bylo vše v normě. Žádná školní jídelna si v tomto ohledu nedovolí uhnout," podotkl Lehejček.

Dalším z důvodů nespokojenosti mezi gymnazisty byly časté fronty. „Denně v jídelně na oběd ve frontě čekáme 
i patnáct minut," uvedla například pelhřimovská gymnazistka Klára Pekárková.

Podle Lehejčka je ale v tomto případě na vině vedení jednotlivých škol, jejichž žáci 
a zaměstnanci se v jídelně stravují. „Před spuštěním provozu jsme měli jednání 
s vedením škol, aby se frontám předešlo. Školám jsme doporučili, aby plánovači rozvrhů neplánovali přestávky na oběd pro všechny třídy ve stejný čas. Pokud ale všechny školy na dvanáctou hodinu vypustí třeba patnáct tříd najednou, nemůžou se divit, že se tvoří fronty," vysvětlil Lehejček.

Podle vedoucího technického provozu se ale v jídelně snaží frontám předcházet, i když podle něj školy dělají trochu naschvál, když plánují volné hodiny velkému počtu tříd ve stejný čas.

„Máme tu do-konce dvě výdejní řady obědů. Počítal jsem to a nejdelší čekání ve frontě bylo něco málo přes deset minut. To se ale stalo jen v krajním případě, kdy školy vypustily tolik dětí najednou. Při správném rozložení volných hodin jídelna frontu ani nepozná," ujistil Lehejček.

Spor kolem rušení jídelny na pelhřimovském gymnáziu byl rozpoután už na konci minulého školního roku. Gymnazisté 
a zaměstnanci této střední školy dokonce podepisovali petici. Dohromady její autoři nasbírali téměř 330 hlasů. Většina ze čtyřiceti krajských zastupitelů ale byla pro její zrušení, a to především kvůli úspoře finančních prostředků.

Karolína Hovorková