Lidé se tímto způsobem zbavují třeba matrací, televizorů, pneumatik či bojlerů. Úklid je pak na vlastníkovi pozemku. Problematické téma otevřel na posledním zasedání humpoleckého zastupitelstva, které se konalo před dvěma týdny, zastupitel Stanislav Bernard, který při vyjížďce na kole narazil v lese na matrace a bojler.

Požadoval, aby město zařídilo vyčistění černých skládek a aby se pokusilo jejich zakládání předcházet. „Pokud se jedná o pozemek města, oslovíme technické služby, a ty inkriminované místo uklidí. Pokud ale jde o soukromou lokalitu, můžeme jen kontaktovat jejího vlastníka, a tak jsme to i v minulosti dělali, aby podle zákona zajistil odklizení odpadků," vysvětlil humpolecký starosta Jiří Kučera. Dodal, že se nejedná 
o nový problém. „Už dříve jsme zlikvidovali opravdu ošklivé skládky a já osobně jsem z některých míst odvezl například staré televize," zavzpomínal Kučera.

Pelhřimovský starosta František Kučera zmínil, že za půl roku, kdy je ve funkci, na tamní radnici nepřišla konkrétní stížnost na nepořádek v okolí města. Nicméně podotkl, že z doby, kdy pracoval u lesů, dobře ví, jak velkým problémem černé skládky jsou. „Ty se objevují zvláště kolem lesních cest a na opuštěných prostranstvích. Přitom Pelhřimovští mají možnost zdarma odvézt odpad do sběrného dvora technických služeb," poukázal starosta Pelhřimova na pohodlnost některých lidí.

Starosta Pelhřimova souhlasil se svým humpoleckým kolegou v tom, že úklid pozemků ve vlastnictví města zajišťují technické služby, které prý často vyjíždí k úklidu prostor pelhřimovských sídlišť. „S prevencí můžeme začít u školní mládeže. Na začátku devadesátých let, kdy byla v Pelhřimově městská policie, policisté objížděli černé skládky a poté zjišťovali, komu pozemek patří. Stávalo se, že někteří majitelé tvrdili, že o odpadcích neví a že je tam vyhodil někdo cizí. Najít viníka, pokud ho nechytíte přímo při činu, je velmi obtížné," podotkl František Kučera.