Nemocnice musejí i nadále odkládat dlouho plánované operace. Pokud by to situace dovolila, mezi prvními by se zákroku dočkali především ortopedičtí pacienti.

Nemocnice Nové Město na Moravě

Srovnání počtu operací v lednu 2020 2021
Ortopedie 136 2
Chirurgie 195 84
Urologie 110 54

Nemocnice Jihlava:
Na plánovanou operaci čeká asi tisíc pacientů. Převážně jde o ortopedické zákroky.

Nemocnice Pelhřimov:
Čekací doba na ortopedickou operaci v roce 2020 maximálně čtrnáct až dvacet měsíců. Na operaci žlučníku v průměru tři až čtyři týdny.

Nemocnice Havlíčkův Brod:
V pondělí 12. dubna rozhodne krizový štáb nemocnice o dalších opatřeních.

„Návrat do normálu se zatím nekoná, nicméně hledíme dopředu a v řádech několika týdnů bychom se chtěli posunout. Nyní to záleží na anesteziolozích, kteří jsou vytíženi v červené covid zóně. Pro představu, minulý týden jsme měli i jedenáct nových covidových příjmů za den,“ konstatovala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Oproti podzimu mají v Jihlavě více pacientů v těžších stavech, kteří potřebují přístrojové vybavení. Aktuálně je to kolem sedmdesáti nemocných v šesti červených zónách. V jihlavské nemocnici už s Covidem – 19 zemřelo 284 lidí.

„Naše operativa jede zhruba na padesát procent oproti normálu. Operuje se jen u případů, kde by časová prodleva vedla ke zhoršení stavu. Hlavě se to týká onkologických pacientů,“ podotkla Zachrlová.

Na plánovanou operaci v jihlavské nemocnici čeká aktuálně asi tisícovka pacientů.

„Jedná se především o ortopedické zákroky. S těmi chceme začít jako s prvními společně s chirurgií a urologií. Jako první by měla červenou zónu opustit chirurgická oddělení,“ dodala Zachrlová.

V pelhřimovské nemocnici zůstávají plně funkční oddělení Covid 2, Covid 3 a Covid 5. Dohromady jde o sedmdesát lůžek.

Se žlučníkem do čtyř týdnů

Objednací doba u plánovaných hospitalizací na operačních odděleních pelhřimovské nemocnice je stejně jako v Jihlavě nejdelší na ortopedickém oddělení v souvislosti s výměnami totálních endoprotéz (TEP).

„Pacient objednaný na tento zákrok čekal v loňském roce maximálně čtrnáct měsíců a na TEP kolenního kloubu maximálně dvacet měsíců. Pacienti na chirurgickém oddělení čekají na elektivní výkon například na operaci žlučníku v průměru tři až čtyři týdny,“ uvedla mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.

Covidová oddělení zatím neruší ani v Nemocnici v Novém Městě na Moravě, kde mají pět covidových oddělení – infekční, ortopedické, urologické, chirurgie a interna. Každé z nich má osmnáct až dvacet lůžek.

„Pokud by to epidemická situace dovolila, do normálního stavu bychom oddělení vrátili během jednoho týdne. Mezi první by šlo o urologii a ortopedii,“ přiblížila mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Jen dvě operace za měsíc

Nejdelší seznam čekatelů na operaci mají taktéž na ortopedickém oddělení. V lednu loňského roku na tomto oddělení provedli 136 operací, letos za totéž období jen dvě.

„Řeč je o velkých operacích, jednodenní zákroky se do toho nepočítají. V roce 2020 bylo v naší nemocnici provedeno v porovnání s rokem 2019 o dva tisíce operací méně,“ upozornila Pecková.

Bolestivé stavy pak nemocnice musejí řešit podáváním léků a injekcí s opiáty.

„Lékaři využívají všechny možnosti, které mají k dispozici, například analgetickou terapii přímo do kloubů či lokální léčbu kortikoidy,“ podotkla Pecková.

Stále stejná je zatím situace i v nemocnici Havlíčkově Brodě. Počet hospitalizovaných pacientů s covidem, se pohybuje kolem šedesáti. Stále je plně obsazené ARO a polovina kapacity interní JIP.

„Bez volné kapacity těchto lůžek nelze spouštět operativu, proto prozatím plánované zákroky neobnovíme,“ konstatovala mluvčí nemocnice Petra Černo.