Řidiče navádí ke straně na plac před zastávkou. „Dobrý den, poprosím vás o doklady plus nějaký papír k tomu odkud a kam jedete,“ říká policista řidiči do okýnka skrz respirátor. Připravený muž za volantem na nic nečeká a strážníkovi podává potřebné dokumenty. „Výborně, super, perfektní,“ reaguje policista a muže za volantem posílá zpět na cestu.

Řidiče na hranici jindřichohradeckého a pelhřimovského okresu policisté zastavují především kvůli kontrole potvrzení zaměstnavatele, nebo čestného prohlášení. Vláda totiž zakázala cestování lidí mezi okresy, kromě dopravy do zaměstnání, k lékaři nebo na úřad.

Aktuálně platná opatření, která se týkají volného pohybu osob mezi okresy, kontrolovali policisté také ve Vodné na Pelhřimovsku, kde jsou hranice kraje.
PŘEHLEDNĚ: ohlédnutí za prvním dnem nových zpřísněných opatření na Vysočině

Další řidič odchycený v poslední obci na jihozápadním konci Kraje Vysočina na sebe nenechá dlouho čekat.

Tentokrát policisté zastavili mladou řidičku, která je na cestě k zubaři. „Zrovna jedu z Nemocnice Český Krumlov, kde jsem sloužila noční. Trvalé bydliště mám ale na Havlíčkobrodsku, kde jsem dnes objednaná ke své zubařce,“ líčí strážníkům Pavla Droberjarová.

S policejními hlídkami na cestě ale počítala. „My jsme si to s holkami o noční četli, takže jsem si čestné prohlášení vyplnila. Od zaměstnavatele jsme navíc měli potřebné papíry nachystané. Jinak jsem si říkala, že bych ukázala třeba ještě pracovní smlouvu nebo kartičku,“ jmenuje všelijaká lejstra Pavla Droberjarová.

Hranice obcí v ČR.
Mapa katastrů všech obcí: Zjistěte, kam smíte a kam ne. Stačí zadat své místo

Jiří Markes, který cestuje mezi okresy kvůli svému zaměstnání, však policistům podává jen občanský průkaz. „Teď jsem byl v Nové Včelnici, ale musím pokračovat dál. Mám na starost servis výtahů, které potřebuju zkontrolovat,“ vysvětluje Markes a ukazuje na papíře seznam míst, která musí navštívit.

Pro tyto případy mají policisté k dispozici několik vytištěných formulářů u sebe. „Zatím to řešíme domluvou,“ dodává jeden ze strážníků.