Děvčata se tak budou moci hlásit do oboru oděvní technik-návrhář, který od 1. září následujícího roku přijde s velkou změnou. „Jsme v projektu, který takzvanému elkovému oboru, což je u nás oděvní technik se zaměřením na návrhářství, umožňuje mít ve třetím ročníku výuční list v oboru krejčí,“ vysvětlil aktuální změnu ředitel SPŠ a SOU Pelhřimov Pavel Hlaváček s tím, že doposud mohli studenti odcházet „pouze“ s maturitou.

Na zmíněné střední škole mají momentálně, co se oděvního oboru týče, jeden čtvrtý ročník. Tři roky se totiž tento obor nepodařilo otevřít. „Obor oděvní technik-návrhář je na tom špatně. Proto jsme tu chtěli mít obor, do kterého by mohly jít děti, které nemají tolik vědomostí, aby zvládly maturitu, ale na druhou stranu jsou moc šikovné,“ řekla Dagmar Marešová, mistrová oboru oděvní technik-návrhář.

Potencionální zájemkyně, které by od oboru odrazoval například strach z maturitní zkoušky, tak budou mít nově jistotu právě v podobě výučního listu ve třetím ročníku. „To ale není smyslem této změny. Smyslem je to, aby už ve třetím ročníku měli studenti řemeslo a pak mohli pokračovat jedním rokem a získat maturitní zkoušku, na kterou se přihlásili a začali pracovat,“ upřesnil Pavel Hlaváček.

Dodal také, že ale samozřejmě chtějí přilákat zájemce o oděvnictví. „Jestli to bude mít až takový vliv na to, že se přihlásí víc děvčat, nedokážu odhadnout. Je ale bohužel jisté, že o tyto oděvnické obory začíná být menší zájem a my se je tak snažíme zatraktivnit,“ přemítal ředitel školy.

Podle mistrové Dagmar Marešové je navíc tento typ oboru jediný v republice. „Vím, že obor na tento způsob nabízí například v Heleníně u Jihlavy a v Třeboni, jedná se však o umělecké školy. U nás v Pelhřimově se ale studenti naučí šít, stříhat, dělat konstrukci, prostře všechno od A do Z,“ informovala Marešová.

Na pelhřimovské střední průmyslové škole tak podpoří projekt, který stanovuje národní ústav vzdělávání právě pro toto typy učebních oborů s maturitních zkouškou. „U nás na škole už takhle fungují i obory mechanik seřizovač, kdy se studenti ve třetím ročníku mohou stát obráběčem kovů, obor mechanik elektrotechnik, ve kterém si mohou udělat výuční list na obor elektrikář, anebo operátor dřevařské výroby se zaměřením na nábytkářství, kdy mohou získat výuční list oboru truhlář. Tyto tři obory s již zmíněnou novou možností u nás začaly fungovat od letošního září,“ vyjmenoval Pavel Hlaváček s tím, že oboru oděvní technik-návrhář se tato novinka začne týkat od 1. září příštího roku.

Prozradil také, že o vylepšenou verzi oděvního oboru už několik děvčat zájem projevilo. „O obory, které prezentujeme na různých školních akcí, v rámci kterých děti také přímo oslovujeme, zájem je. Tak je to ale každým rokem. Pokaždé totiž máme zhruba deset, dvanáct zájemkyň, které ale ve finále nenastoupí. Ze začátku zájem mají a obor se jim líbí, ale pak je pro ně atraktivnější například kuchař, servírka nebo další typy oborů,“ svěřil se Hlaváček.