Do doby zvolení nového starosty povedou radnici místostarostové Petr Machek a Pavel Hrala. Pro zastupitele města Humpolec je to hodně čerstvá zpráva. To potvrdil například nezávislý zastupitel Lubomír Kordovský. „Je to hodně čerstvá informace. Zatím nevím, jak na ni reagovat ale společně s ostatními zastupiteli to budeme řešit. Když končí na radnici starosta je to vždycky problém,“ sdělil Deníku.

Starostka Alena Štěrbová končí ve funkci starostky k 31. říjnu.
Humpolec je bez starostky. Alena Štěrbová končí z vážných rodinných důvodů

Zastupitelé zatím hledají jak se se situací vypořádat, ale o změnách na radnici už obšírně informuje humpolecký internetový zpravodaj Humpolák. Autor příspěvku pod jménem František tvrdí, že o odchodu starostky si štěbetají i vrabci na střeše. Upozorňuje, že odchod starostky Štěrbové znamená i konec koaliční smlouvy uzavřené zastupiteli ANO 2011 s podporou nezávislých pro město Humpolec na období od roku 2022 až 2026 podepsanou se zastupiteli STAN, Piráty a Sdružením nezávislých kandidátů HumpolecGo. Nová koaliční jednání tím pádem začnou od prvního listopadu. Jednat se bude nejen o postu starostky, ale i dvou místostarostů a čtyř radních.

Rozpad koalice

Jedním ze zastupitelů za Sdružení nezávislých kandidátů Humpolecgo je Václav Alenka. „Nebudu se k tématu vyjadřovat. Informace podá tisková mluvčí radnice,“ řekl Deníku, který se na situaci na radnici a osud koaliční smlouvy zeptal.

Zastupitele Zdeňka Mikuláška za sdružení Starostové pro občany odchod starostky nepotěšil, ale rozpad koalice potvrdil. „Je to velmi smutná událost. Přeji paní starostce hodně zdraví a sil. Zastupitelé budou muset řešit situaci vypovězení koaliční smlouvy, která má svou historii a nelze ji smazat. To znamená nová jednání o nové koalici. Doufám, že se dohodneme, nedojde k nejhoršímu a v Humpolci nebudou nové komunální volby,“ povzdechl si.

Jak má vypadat park. Projděte se Stromovkou v Humpolci aspoň na fotografii
Inspirativní Stromovka. Park roku z Humpolce zval na prohlídku s komentářem

O rezignaci starostky Štěrbové se už dozvídají i obyvatelé Humpolce. „Vím o tom z internetu a čekám, co bude dál. Jak to na radnici dopadne,“ poznamenal Jaroslav Vašíček starosta sboru humpoleckých dobrovolných hasičů. Podnikatelka Jana Zelenková se o rezignaci starostky dozvěděla od známých. Jak řekla Deníku, není to pro ni životně zásadní informace.

Na sociálních sítích Humpolecka běží v současné době na toto téma živá diskuse. Lidé se většinou diví, že koalice na radnici vydržela jen rok a spekulují, jak to dopadne.