Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odbojář Josef Jíra byl vězněn s prezidentem

Kamenice nad Lipou, Veselá – Sto patnáct let uplyne v pondělí od narození Josefa Jíry, odbojáře, učitele i ředitele a předsedy okresního národního výboru (ONV).

16.3.2014
SDÍLEJ:

Josef JíraFoto: archiv SKZM Kamenice nad Lipou

Byl vězněn v obou světových válkách, v té druhé se v koncentračním táboře Mauthausen spřátelil s pozdějším prezidentem Antonínem Novotným. Ten ho také na Pelhřimovsku ve své funkci několikrát navštívil.

Jíra se narodil ve Veselé v rodině venkovského učitele. Obecnou školu ale už vychodil v Častrově, kam byl otec přeložen. On sám pak byl z učitelských studií odvelen na italskou frontu. Za své protirakouské smýšlení byl vězněn. Po válce učil v Rodínově, ve Štítném a pak v Kamenici nad Lipou, kde se také stal tajemníkem okresního školního výboru. Roku 1936 se oženil.

Jak popsal historik Miroslav Hladílek, už v roce 1939 se Jíra zapojil do protinacistického odboje v Obraně národa. Po udání byl v roce 1942 uvězněn a pak převezen do už zmíněného Mauthausenu. V táboře, kde zemřelo 122 tisíc vězňů, podle Hladílka Jíra přežil jen díky své fyzické odolnosti a silné morálce. Po válce vstoupil do KSČ a stal se předsedou kamenického ONV. V roce 1953 byl jmenován ředitelem školy při tehdy otevřené dětské ozdravovně ve Svaté Kateřině u Počátek.

Tam ho také, stejně jako v jeho bytě v Kamenici nad Lipou, navštívil prezident Novotný. Srdečně se oba spoluvězni vítali i u pomníku padlých ve Mnichu, kam Novotný v roce 1960 zavítal. Toho roku také Jíra vydal knihu Lid v odboji, podle Hladílka první ucelené zpracování historie protifašistického odboje na Kamenicku. Zemřel v únoru 1982. „Do posledních dnů byl veřejně činný, ať už svými články či účastí na besedách. Byl člověkem dobrým, pracovitým, skromným a nezištným," uzavírá Hladílek.

Jan Mazanec

Autor: Jan Mazanec

16.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení