Majitel zelené adrenalinové atrakce, s níž přijel do Pelhřimova na pozvání rodiny Ranglových. Ta ve městě zajišťuje celou Bartolomějskou pouť.

Dřevěné kolotoče

„Jezdím takto už od narození Náš rod však baví návštěvníky od devatenáctého století, kdy ještě byly ručně poháněné dřevěné kolotoče,“ vypráví Holý.
V dnešní době je to náročné povolání. Nafta drahá, poplatky vysoké, lidi jsou v řadě míst neochotní a nelíbí se jim vysoké vstupné.

Podle Marie Ranglové z Jindřichova Hradce se snaží vstupné mít co nejpřijatelnější. „Každou velikou pouť děláme jinou, vždy zveme jiné atrakce. Je to takové zpestření,“ říká Ranglová.

„Naše první štace po zimní odstávce je v Žirovnici na Velikonoce a končíme v Pacově v říjnu. Celého půl roku jezdíme po Pelhřimovsku a Jindřichohradecku. Občas zajíždíme i dále mimo naše působiště. Ve stejné roli je teď i Tomáš,“ prozrazuje Ranglová a dodává, že Pelhřimov je příjemnou zastávkou.

„I letos jsme přivezli do města sobotní veliký ohňostroj. Je to takový dárek pro naše návštěvníky,“ podotýká Ranglová.

Děti a starosti

Okolo kolotočů se pohybuje mnoho lidí, mezi kterými běhají i školou povinné děti.

„Ve školním roce je to náročnější, naše děti jsou zapsané ve škole v místě trvalého bydliště. Tam chodí po většinu roku, ale jakmile vyjíždíme do světa, navštěvují školu tam, kam přijedeme. Je to mnohdy boj, ale děti si na tento styl života zvykly, a tak už jim to ani nepřijde divné. Já osobně jsem takto vyrůstal a vyhovovalo mi to,“ prohlásil Tomáš Holý.