Otázka očkování proti koronaviru v těhotenství je tématem i na Vysočině. „Spousta těhotných se o možnosti očkování zajímá. Největší zájem je u žen, které absolvovaly první dávku krátce před otěhotněním a řeší, zda a kdy je vhodné podání druhé dávky. V takovém případě doporučujeme očkování dokončit a druhou dávku podat po třináctém týdnu těhotenství,“ odpověděl na dotaz Deníku Radan Doubek, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Pelhřimov.

Mít dokončené očkování může pomoci hlavně ženám, které patří do rizikových skupin. „Dále sem patří také těhotné s definovanými riziky, u nichž může být průběh  onemocnění závažnější. Nese to s sebou následně i riziko nepříznivého dopadu na celé těhotenství. Tím může být například hospitalizace na jednotkách intenzivní péče nebo v některých případech i předčasný porod. Mezi rizikové faktory řadíme například obezitu, vyšší věk, cukrovku nebo bronchiální astma. Rozhodnutí je ale individuální,“ vysvětlil Radan Doubek.

O očkování uvažuje i další budoucí matka Veronika Krejčí. „Je to trošku paradox. Když očkování startovalo, pořád jsem všem říkala, že budu mezi prvními, kdo se nechají. A teď to mají všichni kolem mě za sebou a já pořád čekám. Chtěla bych se nechat naočkovat, ale vnímám i to možné co kdyby. Zatím to vidím tak, že si vakcínu nechám píchnout až po porodu,“ plánovala Krejčí.

Očkování u těhotných

- těhotné mohou mít závažnější průběh onemocnění

- očkování by podle posledním výzkumů mělo být bezpečné i pro těhotné

- zvážit by jej měly ty ženy, které mají rizikovější faktory

- těmi může být vyšší věk, obezita, cukrovka

- koronavirové onemocnění ve třetím trimestru může vyvolat předčasný porod

- očkování je možné i těsno po porodu, vakcína je bezpečná i pro kojící ženy

Při výběru vakcíny gynekologové doporučují držet se těch, které jsou otestované. „Jako nejideálnější vidím ty, které byly celosvětově podány největšímu počtu těhotných, a to bez popsaných negativních dopadů na vývoj plodu a průběh těhotenství,“ mínil Doubek.

I přes stávající nejistotu doporučuje očkování proti koronaviru i Česká gynekologická a porodnická společnost. „Vakcíny jsou podle posledních informací bezpečné jak pro těhotné, tak i pro kojící a jejich kojené dítě. Těhotné ženy sice nejsou oproti ženám ve stejné věkové skupině více ohroženy nákazou covid-19, mohou však mít závažnější průběh onemocnění,“ sdělila náměstkyně pro zdravotní péči a vedoucí Klinické skupiny Covid při Ministerstvu zdravotnictví Martina Vašáková.

Závažnější průběh onemocnění může nastat u žen, které jsou ve třetím trimestru. „Mají při porovnání s těhotnými ženami bez covid-19 vyšší riziko předčasného porodu. Proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno. Očkování je možné také bezprostředně po porodu,“ doplnila mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.