Své ochotníky má i Velký Rybník. Oblíbeným žánrem Velkorybnického spolku divadelních ochotníků, jak se soubor jmenuje, jsou pohádky. „Především pro děti secvičili ochotníci v minulých letech třeba Zlatovlásku, kterou také odehráli v Humpolci, Vřesníku a Želivě, dále pak Nezbednou pohádku nebo Za humny je drak," sdělil starosta Velkého Rybníka Ivan Kubarič, který má při divadelních představeních na starosti osvětlení a různé efekty.

Scénáře připravují Jan Hůla mladší, Lenka Kmochová a Lenka Vacková, muziku pak Roman Chmelař. „Náš spolek však vznikl prvotně k události Kácení máje, kdy se v obci tradičně hrálo divadelní představení, jak nám se vzpomínkou řekli naši pamětníci, kteří si ještě sami jako mladí odvážlivci zahráli. A tak pan Jan Hůla starší dal dohromady i po čtyřiceti letech několik ochotníků. Řekl tehdy, že Kácení máje přece nemůže být bez divadla," dodal starosta.

I v tomto roce si ochotníci našli čas naučit se novou hru, a děti tak o Vánocích uvidí pohádku Princové jsou na draka. „Divadelníkům, budou-li chtít, přijede ráda poradit herečka Miriam Kantorková, která už ves navštívila letos v červnu, kdy tu měla besedu," prozradil Kubarič.

Letitá opona

Důkazem, že má ve vsi divadelní spolek tradici, jsou opona a kulisy z roku 1923, které jsou neoddělitelnou součástí velkorybnické divadelní scény i dnes, ačkoli je ochotníci musí coby vzácnou památku střežit jako oko v hlavě.

Nedávno se ochotníci dali dohromady také v Želivě. Úplně první premiéru měl Divadelní ochotnický spolek „Želiváci" loni v květnu.

Jako první představení si zvolili komedii Podhorský penzion, letos na jaře poprvé vystoupili se hrou Madam Colombová zasahuje aneb kam zmizel ten diamant? a nyní už nacvičují třetí představení. „Šestnáctého března bude mít premiéru Strašidlo cantervillské od Oscara Wildea," navnadila režisérka a herečka v jedné osobě Dana Nováková.

Rekordní počty diváků na premiéře

Na nedostatečný zájem o představení ze strany diváků si podle jejích slov určitě nemohou stěžovat. Dvě stovky lidí se přišly podívat na premiéru Podhorského penzionu, letošní premiéru navštívilo diváků ještě více. Zhlédnout jejich představení přitom mohou zájemci nejen na domácí scéně. Ochotníci cestují i po okolních vesnicích.

I v Želivě má ochotnické divadlo na co navazovat. Spolky tam působily také už ve dvacátých letech minulého století.

Svými ochotníky se mohou pochlubit i v Jiřicích, kde si dokonce budoucí herce vychovávají na místní základní škole. „Dramatický kroužek, který bude pokračovat i letos, vede Eva Pamětnická. Hodně se do něho zapojili ti nejmenší, tedy prvňáčci a druháci," uvedla vychovatelka Marta Maršíková a prozradila, že malí divadelníci už připravují představení k Mikuláši.

Divadelní ochotnický spolek byl ve vesnici znovuobnoven v roce 1991. Odvolává se na tradici ochotnického divadla v Jiřicích z padesátých let 20. století.

Ve větších obcích, kde by se dal ochotnický soubor očekávat spíš, mají přitom s jeho vytvořením někdy problémy. „Ochotníci tu bývali kdysi dávno. Před lety jsme se snažili dát je znovu dohromady a podařilo se nám sehnat také režiséra, ale když zemřel, snaha přišla vniveč. Od té doby nemůžeme nikoho, kdo by spolek vedl, najít. Přitom lidí, kteří by chtěli hrát, by tu možná pár bylo a navíc bychom pro ochotníky měli i dobré zázemí," řekl starosta městyse Božejov Ladislav Brož.

Co chystají ochotnické spolky jinde

V pátek bude mít premiéru nové představení Ochotnického divadelního souboru J. K. Tyl Počátky – pohádkový příběh Jaroslava Koloděje Ježibaby z Babína. Představení v kině v Počátkách začíná v 19 hodin.

Reprízy:

2. listopadu 2012

3. listopadu 2012

Spolek divadelních ochotníků Rieger Pelhřimov chystá na následující divadelní sezonu vtipnou konverzační komedii Ten, kdo utře nos od Georgese Feydeau

Příznivci Divadelního souboru Rynárec se už mohou těšit na hru Vodní družstvo od Josefa Štolby. Premiéru bude mít zřejmě jako obvykle první týden v únoru příštího roku. (duf)