Hry tohoto dramatika máme na Pelhřimovsku možnost vidět jen málokdy, většinou se objevují spíše na různých shakespearovských slavnostech nebo velkých letních scénách. Jsou většinou složité, s řadou zápletek, a tím pádem kladou vyšší nároky na diváka.
V dlouhé řadě Shakespearových děl je tento kus méně známý. V Česku se jeho název objevuje i ve variantách Oko za oko nebo Půjčka za oplátku.
Soubor Ucho působí v Uhříněvsi od roku 1997 a za tu dobu nastudoval pestrou paletu her – od pohádek Dlouhý, široký a bystrozraký přes Poprask na laguně až po méně známou Past na myši od Agaty Christie nebo Shakespearův Večer tříkrálový.
Do Žirovnice se Ucho dostalo tak, že se samo pořadatelům akcí na zámku nabídlo.
Už před začátkem hry byla řada herců rozmístěna přímo v hledišti, jak to známe u řady moderních her, a postupně se „vynořovala" na jeviště a zase se vracela do první řady.
Dvě herečky ztvárňující lehké děvy tak například při průchodu mezi obecenstvem v řadách diváků „identifikovaly" své stálé zákazníky.
Kulisy byly jednoduché, dominovala jim bílá plachta, pomalovaná imitacemi oken a sloupů. Kostýmy herců byly vesměs z dnešní doby.
Děj hořké komedie o dvojí morálce není jednoduchý. Vévoda svěřuje nadvládu nad městem přísnému Angelovi, který tvrdě uplatňuje mravní zákony, takže třeba mladíku Claudiovi za smilstvo hrozí smrt. Jeho sestra jde prosit o slitování, ale Angelo opojený mocí po ní za oplátku chce, aby se mu poddala. Tuto a další zápletky pak vévoda sleduje v převleku za mnicha.
Ochotníci z Uhříněvsi se snažili, ale jakoby nedokázali naplno ztvárnit a zároveň jasně oddělovat vážné pasáže s těmi odlehčenými. Navíc asi zvolili nějakou zkrácenou verzi hry, takže na některé zápletky ani pořádně nezbyl čas.
Diváci se tak vlastně nestihli ani pořádně zasmát ani si prožít chvíle napětí.
Na druhou stranou patří hercům pochvala, že se nesnažili o příliš laciné vtipy ani o hysterické přehrávání, což lze často v dnešních interpretacích klasických her vidět i u profesionálních herců. Na jevišti zaujali hlavně představitelé Angela a Isabelly.
S technikou jeviště pomohli Uhříněvským místní ochotníci, kteří letos sehráli představení C. a k. polní maršálek a oslavili 150 let své existence.