Proč právě tým z Pelhřimova? Odpověď těžká není. Maraton v uplynulé sezoně naplno prodal kvalitu svého kádru, v němž se to hemží zkušenými fotbalisty. Poutník ligu ovládl s patnáctibodovým náskokem, řadu zápasů vyhrál rozdílem třídy, vládl tabulce podzimu i jara. A když přišlo na lámání chleba, ládoval ostrými Zdeněk Pahr, nejlepší střelec soutěže.

Možná škoda, že Maraton neslyšel na volání postupu do I. B třídy. Herně by se ve vyšší soutěži s největší pravděpodobností neztratil. „Nejsou v tom výkonnostní důvody, ale ty ryze praktické. Málokdo může fotbalu obětovat více času než dosud z důvodů rodinných či zaměstnání,“ vysvětloval v červnu sekretář klubu Jan Nehyba. Maraton neoslabil, spíše naopak. „Z týmu nikdo neodešel, doplnit by ho měli dva hráči,“ informoval už před začátkem ročníku. Start se ovšem nepovedl, Maraton v prvním kole prohrál v Čejově.

Po několikaleté účasti právě v I. B třídě zamířili o patro níže fotbalisté Černovic. Jejich poslední sezona skončila neslavně, tým za šestadvacet zápasů uhrál jen dva body. V Černovicích se musejí mít na pozoru. Ne každý sestupující do Poutník ligy měl v této soutěži na růžích ustláno. Nový Rychnov se sice rychle vrátil do I. B třídy a ke špici tabulky se zařadily celky Horní Cerekve a Pacova B. Jiřicím to už trvalo déle a osud Počátek a Budíkova je dobře známý. Na ty čeká letos jen III. třída.

Štikou jara uplynulé sezony se stala Obrataň. Po podzimu poslední tým tabulky získal odvetách 26 bodů, jen o tři méně než Maraton. Změn v kádru je poměrně dost, Obrataň měnila hráče hlavně s Pacovem. „Odešli Kalina s Flígrem, přišli pak Vítámvás a Ondra Pražák,“ informoval trenér Jaroslav Přibyl. Do kolonky odchodů se ještě řadí Maštalíř, který hodlá fotbal hrát v Táboře.

Skvělé jaro měly také Jiřice. Finišovaly na druhé příčce. „Náš tým zůstal stejný, nikdo z něj neodešel a nikdo nepřišel. Chceme se pohybovat v popředí tabulky. Na to, abychom hráli o postup, museli bychom tým posílit,“ domnívá se organizační pracovník klubu Stanislav Sadský.

Horní Cerekev měla jaro spíše jen průměrné, přesto by měla opět patřit mezi týmy špičky tabulky. V úvodním zápase proti Lukavci to ale dřelo. Počítat se musí i s trojicí béček. Hlavně v odvetné části naznačila velké možnosti rezerva Žirovnice. „Opustil nás Roman Hřib, naopak vrátil se Jakub Omasta. Velké ambice si neděláme. Byly dovolené, tým moc netrénoval. Jen někteří se připravovali společně s áčkem,“ nastínil současnou situaci hrající trenér Martin Pokorný.

Až v hodině dvanácté udržel Poutník ligu Lukavec, který v posledním kole přetlačil sestupující Budíkov. Ani příští sezona pro něj nebude lehká. Ještě více na pozoru se musejí mít v Čejově. Po podzimu atakovali příčky nejvyšší, na jaře získali jen devět bodů. A tahle bilance odvet poslala dolů Počátky i Budíkov. . .