Návštěvníci mohou na místo, kde se mimo jiné provádí meteorologická měření a pozorování či dlouhodobé monitorování kvality ovzduší, zamířit hned v 9 hodin dopoledne. Atmosferická observatoř pak pro veřejnost zůstane otevřena až do 14 hodin odpoledne.

„Během dne otevřených dveří na Národní atmosferické observatoři Košetice představíme návštěvníkům nejen měření meteorologických parametrů a kvality ovzduší v rámci národních monitorovacích sítí Českého hydrometeorologického ústavu, ale i speciální měření realizovaná pracovišti akademie věd a Masarykovy Univerzity,“ informoval vedoucí observatoře Košetice Milan Váňa.

Při loňském dnu otevřených dveří mohli návštěvníci poprvé vidět observatoř po kompletní rekonstrukci. I v letošním roce se mohou na jednu novinku lidé těšit. „Za zmínku stojí určitě nově instalovaný kontejner na vrcholu atmosferického stožáru pro měření vertikálního profilu atmosferických aerosolů,“ přiblížil novinku Váňa.

Observatoř Košetice pořádá dny otevřených dveří pravidelně každý rok. V loňském roce na zmíněné místo zamířilo více než dvě stě lidí.

Jedno z lákadel totiž je i to, že právě den otevřených dveří je pro veřejnost jedinou šancí, kdy si mohou tamní prostory prohlédnout. „Observatoř je především výzkumné pracoviště a v žádném případě nemáme kapacitu, abychom se mohli individuálně věnovat každému, kdo by chtěl observatoř navštívit,“ vysvětlil Váňa s tím, že den otevřených dveří je skutečně jediná příležitost tamní prostory navštívit.