Oslavu 25 let své existence totiž zároveň spojí s oficiálním „otevřením" nově postavené Atmosférické stanice Křešín u Pacova neboli obřího stožáru, který slouží mj. k měření obsahu skleníkových plynů v ovzduší.

Do observatoře v pondělí zavítají kromě hejtmana Jiřího Běhounka také přední představitelé vědeckých institucí. Úvodní projevy začnou v půl desáté, o hodinu později je vystřídá exkurze v observatoři.

Stožár, který je 14. největší stavbou v Česku, je součástí širšího projektu CzechGlobe řízeného Centrem pro výzkum globální změny klimatu Akademie věd. Unikátní objekt je jediný v České republice a jeho stavba podpořená Evropskou unií měla vyjít na více než 35 milionů.

K monitoringu skleníkových plynů se mají přiřadit i měření ozonu a možná i prachu. Kromě toho se v úrovních 10, 50, 125 a 250 metrů stožárů budou měřit základní meteorologické prvky. „Mezi další aktivity observatoře bude patřit výzkum atmosférické rtuti," dodal vedoucí observatoře Milan Váňa.

Nejméně slunce

Pro observatoř je samozřejmostí i vyhodnocování dlouhodobých dat. Deník požádal vedoucího Milana Váňu o zhodnocení letošní doby slunečního svitu.
„Pokud si lidé stěžují, že je letos nějak málo sluníčka, mají plnou pravdu. Naše měření ukazují, že slunce v prvních pěti měsících letošního roku svítilo pouhých 430 hodin, což je nejméně v celé historii měření od roku 1989," odpověděl Váňa s tím, že průměrně v tomto období svítí slunce téměř 700 hodin. Nejméně slunečný půlrok byl předtím v Košeticích v roce 2010 (528 hodin) a naopak nejslunečnější před deseti lety (862 hodin).

„Největší deficit byl zaznamenán v prvních dvou měsících letošního roku. Leden 2013 se do historie zapíše s 17,9 hodinami slunečního svitu jako měsíc, kdy sluníčko svítilo vůbec nejméně v celé historii měření a totéž platí i o únoru s 24,2 hodinami slunečního svitu," doplnil Váňa.

V období březen-květen sice absolutní rekord nepadl, ale ve všech měsících svítilo méně, než je dlouhodobý průměr. Výše otištěný graf dokumentuje vývoj délky slunečního svitu za prvních pět měsíců v posledních 25 letech a je z něj patrný pokles v posledních letech.