Její tvůrce a dlouholetý spolupracovník muzea řezbář Antonín Hájek totiž má od pátku vlastní výstavu svých děl na slavném poutním místě Velehrad. Uvedl to Josef Vaněk z agentury Dobrý den.
Expozice má název Velikonoce a dřevo a její návštěvníci uvidí i předešlou rekordní kraslici – o výšce 48 centimetrů a váze 38 kilogramů.
Postup výroby je následující. Řezbář k sobě skládá a lepí velké množství dřevěných lišt, poté vejce vyzdobí řezbářskými ornamenty a ty vylije horkým cínem. Na kraslici nejsou žádné štěrbiny a vypadá jako z jednolité hmoty.
Je pevná a téměř nerozbitná. Její výroba zabrala více než dva roky. Antonín Hájek žije v Mařaticích na Uherskohradišťsku a je držitelem titulu „Nositel tradice lidových řemesel", který uděluje ministr kultury. Je i nositelem značky „Tradiční výrobek Slovácka" za to, že se snaží mapovat a pro další generace zachovat postupy tradičních lidových řemesel.
Výstava na Velehradě potrvá až do 30. dubna a Antonín Hájek při její vernisáži představí i svůj kuriózní hudební nástroj s názvem Tondobrnk. Zástupci agentury ho zaregistrují do České knihy rekordů.
Tondobrnk je vlastně zmenšený kulatý cimbál o půrměru větší mísy. „Má šestnáct strun a je na něm celá oktáva," uvedl renesanční soustružník, litec kovů a muzikant pro Slovácký deník. Při jeho výrobě se Antonín Hájek inspiroval při návštěvě Číny, kde hudebníci hráli i na jednostrunný nástroj.
Téma Velikonoc v pelhřimovském muzeu rekordů připomíná mj. i maketa obřího věnce vytvořeného z 20 349 vyfouknutých vajíček a 3 088 kraslic, dále třeba přes pět metrů dlouhá pomlázka nebo kraslice ze zápalek a sirkových hlaviček.(tz, hm)