Rodačka z Hradce Králové se na Vysočinu přestěhovala, protože si přála žít na statku a chovat koně. Prostory, kde žije s manželem a dětmi, si Kočkovi přestavěli vlastníma rukama. „Byla to ruina na spadnutí. Staré chlévy, zdi bez oken a dveří,“ popisuje původní stav domu výtvarnice a designerka.

Její obrazy jsou zvláštní. Vyzařuje z nich klid a pohoda. Malbu Markéta doplňuje včelím voskem. „V roce 2010 jsem převzala čajovnu v Hradci Králové na Velkém náměstí. Na podzim vstoupila do mé provozovny příjemná žena s přáním na poskytnutí prostoru čajovny, v němž by mohla vystavit svou tvorbu společně a uspořádat vernisáž. Vyšla jsem jí ihned vstříc. Ukázala mi techniku, s níž pracuje. V tom okamžiku jsem věděla, že tato tvorba je přesně to, co celý život podvědomě hledám,“ vzpomíná sympatická výtvarnice na své začátky.

Kardinál Dominik Duka.
Humpolec navštíví kardinál Duka, cestou do želivského kláštera

Markéta Meduna Kočková absolvovala všechny dostupné kurzy zaměřené na malířskou starověkou antickou techniku zvanou enkaustika. „Svou duši přenáším na plátno a obrazy ke mně chodí samy,“ dodává umělkyně. Tvrdí, že její výtvarná technika jí umožňuje předávat emocionální prožitky, které jsou motorem k sebepoznání a seberealizaci.

Prostřednictvím svých obrazů chce Markéta lidem ukázat, že pokud se zastaví a nahlédnou do svého nitra, mohou hodně změnit. Například zvládnout obavy a strach. Negativní stav se špatnými pocity živí. Některým zájemcům o její tvorbu už dnes dovede vytvořit obraz přímo na míru.

Tak vypadala návštěva kardinála Dominika Duky v Petrovicích na Pelhřimovsku, podívejte se
VIDEO: Kardinál Dominik Duka vysvětil zvláštní kapli v polích u Humpolce

Prostřednictvím svého umění prý Markéta léčí i sama sebe aby dokázala zvládnout tragédie, které ji v životě několikrát potkaly. „Moje obrazy jsou řekněme přenosné, a to doslova. Není to jen malba v rámu. Ti, kterým se líbí, je mohou mít doma i jako tapiserii, originální nábytek, bytové stěny nebo oděvní doplněk,“ dodává výtvarnice.

Během sedmi let umělkyně vytvořila velké množství originálních obrazů a pustila se rámci své firmy i do designu. „Cítila jsem, že je čas na změnu. Rozhodla jsem se věnovat tisku a přenosu mých obrazů na různé materiály, a tak jsme vytvořily troje dámské šaty,“ dodává.

Tak vypadá kukuřičný labyrint shora.
Někdo se i ztratí. Kukuřičné bludiště v Humpolci je spletité, podívejte se

Pořádá výstavy. Její obrazy zdobí například hotel Kouty u Ledče nad Sázavou, ale oblíbili si je i zákazníci v zahraničí. V Austrálii, Dubaji, Indii, Jordánsku nebo Švýcarsku.