Konkrétně se jedná o záchranu zvonu, který se jako jediný z původního souboru dochoval a ve věži kostela po roce 1918 zůstal.

Další dva zvony, které byly zrekvírovány pro válečné účely, tak nechala obec udělat nové. „Bohužel nebudou v původní velikosti, protože na to finančně nedosáhneme. Dávat do věže kostela zvony v původní podobě ale odborníci ani nedoporučují, kvůli jejich váze. Do kostela tedy vrátíme zvony tři. Jeden původní a dva nové, které však budou menší, než byly ty původní,“ prozradil starosta Věžné Ladislav Vlach.

V rámci sbírky, kterou mohou zájemci podpořit ještě do konce října, se zatím podařilo nashromáždit přes 600 tisíc korun. „Samozřejmě na zvony nám nikdo nic nedá, takže jsme v roce 2016 uspořádali a na kraji zapsali veřejnou sbírku. Tyto peníze pokryjí náklady na zvony, jejich uložení a částečně i na elektroinstalaci. Zafinancovat ale bude ještě potřeba oprava fasády a mimo jiné také klempířské práce a opravu krytiny,“ vyjmenoval Vlach.

Interiér kostela je podle tamního starosty v dobrém stavu. „Interiér, který je zatím zachovalý, jsme dělali před patnácti lety. Jen ta zvonice vypadala nejhůř, konkrétně její západní strana,“ řekl Vlach.

Obec navíc také zažádala o dotaci. „Na opravu zvonice a na ostatní přípravné práce jsme podali žádost o dotaci a doufáme, že ji dostaneme. V současné době tedy akci financuje obec se souhlasem vlastníka, což je farnost Věžná,“ doplnil starosta Ladislav Vlach.

Zvony, které se do kostela ve Věžné vrátí, by se měly poprvé rozeznít 23. června. „Na tento den plánujeme svěcení a umístění nových zvonů a zároveň i sraz rodáků a přátel obce. V sobotu si také navíc připomeneme 700. výročí první písemné zmínky o obci a 100. výročí republiky,“ prozradil Vlach.

Zvon, který se v kostele dochoval, je starý 416 let. „Tento zvon, který je v havarijním stavu a my ho teď opravujeme, jsme ale stejně museli sundat. Památkáři nám nechtěli dovolit na něm zvonit,“ přemítal starosta Věžné s tím, že podle dokumentace byl zvon vyrobený v roce 1602 a je zapsaný na Ústředním seznamu kulturních památek České republiky.
S opravou zmíněného zvonu přišel odborník Michal Votruba z jihočeských Myslkovic. „Pravý podnět k tomu dal zvonař Votruba, který, když dělal vysokou školu zaměřenou na kampanologii, zvonařství a varhanictví, dělal v rámci diplomové práce na budějovické diecézi průzkum starých zvonů. Při tom zjistil, co tu máme za vzácný zvon a v jakém je stavu. Oslovil tehdejšího správce farnosti a ten kontaktoval obec s tím, že by se s tím mělo něco dělat,“ dodal Vlach.