Obří kuchyně tamní expozice Zlaté české ručičky, která se může chlubit největším polévkovým hrncem, čajovou konvičkou a 225 centimetrů vysokým trychtýřem, se tak v těchto dnech rozrostla i o 249 centimetrů dlouhou vidličku a jí odpovídající příborový nůž dlouhý 260 centimetrů. Celý příbor váží zhruba 60 kilogramů.

Autory rekordního exponátu jsou nadšenci z Pacovských strojíren. „Jelikož je tady už obří pánvička, na které se dělají volská oka, tak jsme si řekli, že se musí také něčím krájet. Tak jsme expozici takhle doplnili,“ vysvětlil s úsměvem generální ředitel Pacovských strojíren Ludvík Ješátko, jaký byl důvod tvorby obřího příboru. Pacovské strojírny totiž v roce 1996 přispěly do expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit obří nerezovou pánví, která má průměr dva metry a váží 150 kilogramů.

Práce na výrobě obřího příboru zabrala pracovníkům Pacovských strojíren 75 hodin. „Základní řez hutného materiálu, neboli samotné pálení laserem, trvalo pouhých osm hodin. Technologický postup pak samozřejmě trval delší dobu,“ doplnil Ješátko.

Na řezání potravinového nerezového plechu různých tlouštěk použili největší laserový přístroj svého druhu v Evropě.

Obří příbor bude moci široká veřejnost vidět také na 27. multikulturním festivalu Pelhřimov – město rekordů, který se uskuteční v pátek 9. a v sobotu 10. června.