„Jednalo se o ohlédnutí za minulým festivalem Kraťasy,“ vysvětlil hlavní podstatu Ozvěn Michal Burda, ředitel zmíněného festivalu.

Krátkometrážní filmy se z prostředí pelhřimovských Sadů přesunuly do prostor počáteckého kina, do kterého v sobotu 10. února přilákaly několik desítek diváků. „Shodli jsme se, že by byla škoda filmy, které nám přišly, promítat jen jednou. Povětšinou se totiž jedná o mnohem kvalitnější snímky, než jsou například snímky nějakých velkých produkcí,“ vysvětlil důvod Michal Burda s tím, že snímky mají patřičnou úroveň a leckdy myšlenkou i zpracováním předčí právě celovečerní film.

V Počátkách zažily Ozvěny svou premiéru. „Jednalo se o první projekci po festivalu,“ potvrdil Michal Burda. „Máme v plánu udělat takových Ozvěn hned několik,“ nastínil další plány.

Podle organizátorů byly Počátky jasnou volbou hlavně kvůli aktivitě místních mladých lidí, kteří se snaží podílet na kulturním životě ve svém městě. „Já myslím, že Ozvěny v Počátkách celkově dopadly dobře,“ zhodnotil premiérový ročník Michal Kešner, který se do organizace zapojil.

První filmy se na plátně objevily krátce po třetí hodině odpolední. Program pak pokračoval až do šesti hodin. „Ozvěny byly rozděleny do dvou pásem. V dětské části se objevilo osm snímků, včetně animovaných, v dospělé sedm,“ upřesnila Dominika Benešová, vedoucí public relations festivalu.

Během Ozvěn bylo pro diváky připraveno to nejlepší. „Před festivalem vybírala předvýběrová komise z 845 filmů z celého světa. V září jsme promítli padesát čtyři filmů. Do Počátek jsem však přivezli výběr toho absolutně nejlepšího,“ vyzdvihl Burda. Dodal také, že mezi filmy byly oceněné snímky, o kterých rozhodovala odborná porota či široká veřejnost.

Ozvěny lidem přibližují podstatu Kraťasů. „Chceme, aby diváci měli možnost zjistit, čeho se festival týká, jak funguje, a že je opravdu na co se dívat,“ konstatoval ředitel festivalu.

V rámci každé projekce si tak návštěvníci mohli sami posoudit, co celý festival nabízí. „Případně si následně mohli v diáři poznamenat třetí ročník, na kterém již teď pilně pracujeme, a který se letos uskuteční 7. - 9. září,“ usmála se Dominika Benešová.

Počátky byly první místem, kde se Ozvěny uskutečnily. Podle slov organizátorů Kraťasů však rozhodně ne posledním. „Rádi bychom nabídli projekce i středním a základním školám. Zatím je vše v procesu,“ podotkl na závěr Michal Burda.