A právě tamní manželé Raisovi stojí za těmito nápaditými postavičkami, které pohotově reagují na aktuální situaci. Slamáci si tak užívají zimní sporty, prodávají jmelí, šijí roušky, učí se na dálku přes počítač, pracují na zahradě a mimo jiné jezdí na výlety.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. Dominantou obce je bezpochyby budova tamní základní školy, která stojí přes sto devět let ve středu obce. V loňském roce prošla poměrně zásadní rekonstrukcí. „Na škole jsme nechali opravit střechu, kompletně přestavit bývalý byt ředitele školy na dvě učebny a sociální zařízení, vybudovat venkovní učebny a zázemí pro výuku a mimo jiné jsme nechali opravit fasádu včetně zrestaurování busty Jana Amose Komenského,“ vyjmenoval starosta Olešné Petr Šlak.

Nedaleko školy leží budova obecního úřadu, ve které kromě knihovny sídlí i hospoda. „Zrekonstruovali jsme i místní hospodu, takže až se situace vrátí do normálu, tak bychom chtěli najít nějakého provozovatele. Myslím si, že na vesnici hospoda patří,“ řekl Petr Šlak.

Olešná

- první písemná zmínka o obci pochází z roku 1379
- od 1. ledna 1980 do 23. listopadu 1990 byla obec spolu se svými částmi Chválov, Plevnice a Řemenov součástí města Pelhřimov
- v Olešné žije aktuálně přes 550 obyvatel