„Jde vlastně o malou veřejnou knihovnu, která přináší momentální zážitek a rozvoj čtenářské gramotnosti všech generací v Pelhřimově,“ vysvětlila hlavní význam knihobudek Eva Havlíčková z pelhřimovské Hodiny H.

Právě Hodina H byla jedním z hlavních iniciátorů myšlenky rozmístit po Pelhřimově podobné veřejné knihovničky, které již existují na mnoha místech České republiky. „Knihy si může kdokoliv vzít a půjčovat,“ přiblížila způsob využívání knihobudek Havlíčková. Dodala také, že lidé mohou do knihobudky sami i libovolnou knihu vložit.

Na realizaci nové veřejné pelhřimovké knihovničky se podílela i řada místních. Ke spolupráci Hodina H oslovila například tamní střední průmyslovou školu a střední odborné učiliště. „Studenti oboru dřevařské a nábytkářské výroby, truhlář a zámečník vytvořili za vedení pana Straky a s podporou pana Třísky krásné, užitečné a bezpečné budky na knížky pro pelhřimovskou veřejnost,“ přemítala Havlíčková. „Všichni společně udělali rozpočet, měřili, navrhovali rozměry a materiály a nakonec knihobudky spatřily světlo světa,“ dodala s úsměvem.

Ke spolupráci se připadalo také knihkupectví U Vrány, které do veřejné knihovničky vložilo první knihy.

Hodina H chce sledovat, kde všude knih z první pelhřimovské knihobudky cestují. „Založili jsme facebookové stránky Knihobudky v Pejru a byli bychom rádi, kdyby pak lidé napsali, kam všude se knihy dostaly,“ sdělila Eva Havlíčková s tím, že v každé knize je nálepka s odkazem na webové stránky.

Řada knihy se prostřednictvím cestujících zřejmě vydá do různých koutů republiky. Lidé se ale nemusí obávat, že by knihobudka byla časem prázdná. „Když se všechny knihy rozeberou a za týden zjistíme, že tam žádné nejsou, tak je prostě doplníme,“ usmál se pelhřimovský zastupitel Pavel Hájek, který se na instalaci knihobudek také podílel.

Studenti pelhřimovské střední školy vyrobili v rámci své praxe celkem čtyři knihobudky. Oficiálně první z nich získala své místo v blízkosti hlavní budovy autobusového nádraží.

Její umístění se ale neobešlo bez komplikací. „Hodina H se obrátila na město se čtyřmi vytipovanými lokalitami. Radnice je zamítla, takže jsme to zkoušeli dát jako zastupitelský návrh,“ informoval Hájek.

Bohužel ani tato cesta nebyla úspěšná. Iniciátoři myšlenky knihobudek se ale nechtěli vzdát a hledali další možné lokality.

Dát knihobudku na autobusové nádraží byl v podstatě nápad místních, kteří se zapojili do facebookové diskuze o tom, kam novinku umístit. „Zkusili jsme se dohodnout s majitelem autobusového nádraží se společností ICOM transport a těm se myšlenka náramně líbila,“ konstatoval Hájek.

Na jaká místa budou nakonec umístěny zbývající vyrobené knihobudky, se uvidí. „Teď 6. prosince budeme dávat návrh do zastupitelstva s tím, že bychom chtěli, aby další knihobudku povolili v městských sadech vedle dětského hřiště,“ nastínil budoucí plány Pavel Hájek.