Letos, kdy se u Kalichu uskutečnil již třetí ročník Štědrodenní koupačky, se tedy do vody rozhodlo vlézt dvanáct odvážlivců. „Poprvé, v roce 2015, nás bylo šest a jedna holka. Minule se nás koupalo celkem osm,“ přemítal jeden z organizátorů netradiční akce Petr Velíšek.

Někteří navíc na akci zavítali stylově v županu a ve slunečních brýlích. „Takhle v zimě jsem se koupala poprvé ve vodě s ledem. Čekala jsem, že mi bude větší zima. Když jsme se svlékli tady na břehu, tak mi zima ani nebyla. Potom ve vodě to ale hrozně řezalo, hlavně do nohou. Po chvilce jsem byla hrozně ztuhlá, tak jsem musela rychle vylézt,“ popsala své pocity Šárka Smrčková bezprostředně po výkonu.

Hned ale dodala, že z překonání takové výzvy má dobrý pocit. „Potom jsem měla příjemný pocit. Je to takové sebepřekonání. Mám radost, že jsem to zvládla a že jsem se odvážila do té ledové vody jít,“ řekla spokojeně Šárka Smrčková.

Tento bláznivý nápad nevznikl samozřejmě nikde jinde, než u piva. „Po předávání betlémského světýlka jsme seděli s kamarády v restauraci a přemýšleli, co asi tak budeme dělat druhý den ráno. S bráchou nás napadlo, že bychom mohli skočit do rybníka. Sebrali jsme pár kamarádů skautů, kteří tam byli s námi a šli jsme do toho,“ prozradil Petr Velíšek, jak Štědrodenní koupačka vlastně vznikla.

Kameničtí, ale i přespolní se o akci mohli dozvědět na Facebooku. „Před letošním ročníkem jsem na Facebooku vytvořil událost k této akci a zkusil jsem ji trochu propagovat, aby nás tu nebylo pět a půl. Tentokrát nás bylo i poměrně hodně, letos poprvé i dvě holky, takže si nemůžu stěžovat,“ pochvaloval si Velíšek.

Podle něj bylo zimní koupání, co se týče teploty vody, nejdrsnější loni. „Minule jsem musel den předem sekat zhruba deset až dvanáct centimetrů ledu. Trvalo mi to asi tři hodiny. Bylo to opravdu náročný, ale byla to parádní koupačka,“ zavzpomínal Velíšek.

Letos se při koupačce na rybníku tenká vrstva ledu držela. Stát se na něm ale nedalo. „Led byl letos trochu problém. Nebyl ani tlustý, aby se na něj dalo stoupnout a prosekat díru, ale ani tenký, aby se probořil hned, když by na něj člověk stoupl. Myslím si ale, že pomocí lodi jsme to zvládli obstojně,“ řekl mladý organizátor.

Dodal také, že ale s letošními podmínkami byl v celku spokojený. „Užil jsem si to jako každý rok skvěle. Letos byla voda oproti minulému roku i teplejší. Navíc nám přálo počasí, nebyla mlha a tak nebylo tak těžké se ráno vykopat z postele, k tomu příchozí vytvořili pěknou kulisu. Ještě když by byl pořádný led a sníh, tak by to byla naprostá bomba,“ usmál se Velíšek, který se na tento den nijak zvlášť nepřipravoval. „Přes rok ale chodím do sauny a když pak skočím do bazénu, tak to stačí,“ dodal Velíšek.