Veškeré zahradnické práce v hradním parku o rozloze téměř jeden a půl hektaru tradičně vrcholí na konci podzimu odklízením listí. „Lupení vyhrabáváme ze všech koutů zahrady i ze skal poměrně důkladně, takže na jaro téměř nic nezbude. Velkou zásluhou je, že škůdci nemají šanci v listí přezimovat, tím se tedy minimalizuje poškození rostlin a stromů v dalším vegetačním období,“ přiblížila obvyklé práce Zlata Vobinušková ze správy hradu Kámen.

Dodala také, že práce spojené s odklízením spadlého listí, v listopadu zabere i několik týdnů, protože v parku je velké množství stromů. „Hlavně v severovýchodní části,“ potvrdila Vobinušková.

Kromě hradního parku se musí na zimu připravit i samotný hrad, jelikož teplota v interiérech klesá až na bod mrazu. „Zhruba na sedmnáct stupňů Celsia temperujeme rytířský sál, který je dostatečně prostorný a můžeme tam na zimu přestěhovat vybrané exponáty,“ přemítala Zlata Vobinušková s tím ,že se jedná hlavně o cínové nádobí, obrazy, hodiny, zbraně či kočárky. „Proti navátí sněhu chráníme dřevěnou pavlač, stejně tak i Velorex nebo motocykl se sajtkárou zakrytím plachtou,“ doplnila.

Kromě tradičních prací, které každoročně na současné období připadají, se na hradě Kámen rozhodli zahájit přípravy i na novou sezonu. „Na hradě zrovna malujeme jeden menší a jeden velký sál, aby byl trochu náskok v nové sezoně,“ potvrdila Vobinušková.

Sezona na hradu Kámen odstartuje na Velikonoce ve čtvrtek 29. března. „Již začátkem března začneme stěhovat exponáty na své místo, vše uklízet, čistit, leštit, mýt okna, aby bylo vše připraveno,“ informovala s úsměvem Vobinušková.