Svaz měst a obcí České republiky vyhlásil v pátek 7. září na Pražském hradě výsledky soutěže Nejlepší starosta pro období 2014-2018. „V naší branži je to velmi prestižní ocenění, takže z toho mám dobrý pocit a vnímám to jako takový impulz pro další práci. Pro mě je to tedy velká motivace, která mě nabudí k dalším pracovním aktivitám,“ komentoval ocenění pacovský starosta.

Lukáš Vlček je ve funkci starosty dvanáct let. Ve volebním období 2014 až 2018 se mu podařilo realizovat několik regionálně významných projektů, které byly připravovány již v předchozím období. Jedná se například o rozšíření kapacity Domu sociálních služeb, novostavbu areálu mateřské školy nebo dokončení realizace reformy odpadového hospodářství. Za dvanáct let má město za sebou projekty za více než dvě miliardy korun.

Jednotlivé nominované starosty a starostky hodnotila odborná komise složená ze zástupců Svazu měst a obcí České republiky (ČR), Asociace krajů ČR či Ministerstva vnitra ČR. V porotě ale zasedli i lidé, kteří se obecně veřejnou správou zabývají na univerzitní úrovni. „Porota se dívá na uplynulé čtyřleté období, kdy se hodnotí aktivity člověka nejenom z pohledu města, ale i z pohledu celého regionu či různých krajských aktivit. To znamená, jestli je to člověk, který sice na jednu stranu může vybudovat hodně věcí, ale je zalezlý na radnici, nebo je to o tom, nějakým způsobem komunikovat s vnějším okolím a město nějakým způsobem posouvat nejenom vnitřně, ale také po té vnější stránce někam dál,“ informoval Vlček.

Záštitu nad soutěží přijal prezident republiky Miloš Zeman. Vítězové z jednotlivých krajů byly vyhlášeni za účasti prezidenta, premiéra, ministrů, hejtmanů a dalších vrcholných představitelů státu a krajů. „Poprvé byla soutěž vyhlášena před čtyřmi lety. Odborná porota hodnotí několik set lidí po jednotlivých krajích. Podle mě je tato soutěž na nejvyšší úrovni, která může být,“ pochvaloval si Vlček.