Zahájení se povedlo přesně podle představ organizátorů. „Lidí přišlo dost, počasí nám přeje, takže jsme spokojení. Největším lákadlem jsou už tradičně dílny, kde si děti mohou hrát a tvořit. Navíc jich je oproti loňsku víc,“ pochvaloval si vedoucí kamenického muzea Petr Pech.

Většina výrobců není v Kamenici poprvé. „Složení prodejců je už docela ustálené. Snažíme se, aby to byli přímo výrobci,“ upozornil Pech. „Navíc to má kouzlo i pro ně, protože tady dostanou odezvu přímo od dětí,“ dodal.

Jedním z nich je i Romana Křenková, která reprezentuje rodinné Truhlářství Křenek z Chocně. „Už se účastníme několikátým rokem. Návštěvníci už nás znají a vždy je zajímá, co máme nového. Tak se snažíme pokaždé přivézt jeden nebo dva nové výrobky,“ nastínila.

Její tatínek navíc u vedlejšího stánku pomáhá dětem s výrobou autíček, mašinek a dalších vozítek. „Děti mají možnost si hračku samy smontovat, přidělat si na ní kolečka a pak odnést domů. Takže si hotového výrobku mohou mnohem víc vážit,“ vyzdvihla Křenková.

22. ročník Mezinárodního klarinetového festivalu v Žirovnici.
OBRAZEM: Na zámek v Žirovnici se vrátila vážná hudba

Jednou z předností hraček, které jsou na zámku k mání, je jejich bezpečnost. „O dřevěné hračky začíná být velký zájem a řekla bych, že se vrací do módy. Rodičům jde hlavně o to, aby barvy na nich byly ekologické a aby tak hračky byly bezpečné,“ přiblížila Křenková.

Hračky a další atrakce zaujaly i dospělé. „Mně se hrozně líbí výrobky od řezbáře, který má i kolotoč na nádvoří. Být dítě, tak jdu určitě jako první na kolotoč,“ zasmál se Pech.

„Jezdím sem každý rok a moc se mi tady líbí. S vnoučaty jsme vyzkoušeli například stavebnice a navlékání korálků. Nejvíce nadšené byli ale asi z pohádky,“ vyprávěla Zdeňka Jelínková z Pelhřimova.

Iniciátorka výtvarné a fotografické soutěže Zdeňka Jůnová předala spolu s místostarostou města Jaromírem Paříkem ceny vítězům.
Ve výtvarné a fotografické soutěži uspěli kameničtí žáci