Na festivalovém pódiu vystoupil s ukázkou svého kumštu legendární loutkoherec Josef Borek, aby si pak nanečisto vyzkoušel převzetí certifikátu, který je dokladem jeho přijetí do rekordmanské síně slávy v České knize rekordů. Definitivně pak převzal onen certifikát na večerním Galavečeru rekordů.

Pětasedmdesátiletý Josef Borek přivezl do Pelhřimova klauna, který se jmenuje Boretcheque, loutku, která hraje na kytaru. Přesněji řečeno dokonale imituje skladby klasické i moderní hudby. Před polednem zahrál v Pelhřimově úryvek z Carmen Georgese Bizeta nebo z polky Škoda láska Jaromíra Vejvody.

Josef Borek vystudoval loutkoherectví a od poloviny šedesátých let působil v řadě domácích divadel, nejdéle v brněnském divadle Radost. Od počátku devadesátých let se věnuje pouličnímu loutkovému divadlu, třikrát týdně je možno ho stále vidět účinkovat na pražském Karlově mostě. „Hraji tam už 27 let, z Brna, kde jsem se po studiích usadil, jezdím do Prahy třikrát týdně,“ přiblížil svůj současný umělecký program.

S loukami objel celý svět. Mince, jimiž mu přihlížející za pozoruhodné umění zaplatili, pocházejí z 95 zemí z nejrůznějších kontinentů.

Odpoledne pak začal rekordmanský festival naplno, jako první lákala návštěvníky na pelhřimovské Masarykovo náměstí Vysočinka.

Festival pokračuje po celou sobotu, a to nejen na hlavní scéně na Masarykově náměstí, ale na řadě dalších míst Pelhřimova.