Se zajištěním financí na vytvoření cedule, která nese název Cesta do hlubin kachního trávicího ústrojí, pomohla studentům pelhřimovská Hodina H. „V rámci dotačního programu Malé granty jsme zažádali o podporu Koordinační uskupení neziskových organizací v Kraji Vysočina (KOUS) a získali jsme finance na dvě informační cedule,“ prozradila Eva Havlíčková z Hodiny H.

Druhá tabule, která stojí od listopadu loňského roku v Košeticích, informuje nejen místní obyvatele o správné recyklaci odpadu. „Jedná se o iniciativu mladých lidí, kteří chtěli peníze sehnat původně v rámci programu Mládež kraji, který realizuje Rada dětí a mládeže kraje Vysočina. Tam ale nakonec program neprobíhal ve městě Pelhřimov, tak jsme studentům pomohli získat peníze přes Hodinu H v rámci již zmíněného programu Malé granty,“ doplnila Eva Havlíčková.

Nápad, ztvárnění, vypracování a celková grafika informační cedule je čistě v gesci studentů. „Rozhodli se pro dětskou tematiku, protože ke Strachovským rybníkům chodí krmit kachny především děti se svými rodiči či prarodiči,“ řekla Eva Havlíčková.

Z tabule se kolemjdoucí, ale především ti, kteří se rozhodnou kachny nakrmit, dozvědí, že tito živočichové mají rádi například hrášek, oves, pšenici, kukuřici, rýži, rozpůlené hrozny či slupky a odřezky od zeleniny.

Nevhodné jsou naopak zbytky jídla, bílé pečivo, sladkosti a čokoláda, sušenky nebo popcorn. „Toto dlouze diskutované téma o krmení kachen a o tom, že jim lidé házejí rohlíky a něco, co zatěžuje jejich trávicí ústrojí a není to dobré pro jejich zdraví, se váže především k tomuto místu,“ poznamenala Havlíčková.

Autorkou naučné cedule na téma odpadu, třídění odpadu, jeho rozkladu a biodpadu je mladá slečna přímo z Košetic. „Ceduli jsme umístili ve středu obce, proto se u ní mohou zastavit všichni kolemjdoucí, děti, dospělí, návštěvníci obce a dozvědět se něco zajímavého, nového nebo si oživit znalosti o tom, jak to s odpadem vlastně je,“ doplnila Havlíčková.

Cílem projektu je zvýšit povědomí o tom, jak správně třídit odpad a o tom, jak krmit či spíše, čím nekrmit místní ptactvo u rybníků v Pelhřimově a jeho bezprostředním okolí, zároveň i podpořit informovanost v této oblasti napříč širokou veřejností a alespoň trochu napomoci životnímu prostředí a životu ve městě a jeho okolí.