Masivnímu úhynu žab, čolků a jiných obojživelníků pod koly aut se už deset let snaží zabránit dobrovolníci ze sdružení Zelené srdce. Šanci na život dávají drobným tvorům v lokalitě Smrdov u Humpolce. „Jakmile teplota v noci neklesne pod čtyři stupně, tak začínám lokalitu sledovat a s první putující žábou je čas postavit podél silnice sto metrů dlouhou zábranu,“ řekl Pavel Koubek ze Zeleného srdce.

Fólii utěsněnou až pod zem žáby nemohou zdolat, jdou podél ní a padají do zakopaných kbelíků. „Kolem deváté večerní se vydáváme na kontrolu a žáby pak přenášíme do rybníka. Podruhé je pak přemísťujeme kolem šesté ranní,“ sdělil Koubek.

Migrace trvá zhruba čtrnáct dní. Nejvíce ji ovlivňuje počasí. „Když bude počasí příznivé, skončíme s přemísťováním pravděpodobně tento víkend,“ dodal Koubek.

Zatímco v prvních letech své činnosti přenesli dobrovolníci až třináct set ropuch a další drobotiny, v současnosti klesl počet zhruba na tři stovky. To přičítá Koubek hlavně změnám životního prostředí, ke kterým přispívá používání chemikálií například v zemědělství.

Pomalá ropucha, rychlý skokan

Nejvíce ohrožené jsou ropuchy. Nejen díky své citlivosti na čistotu prostředí, ale také tím, že silnice překonávají pomalu. „Skokanů na silnici tolik neumírá, protože skáčou a překážku tak rychle překonají. Vedle ropuch přejedou auta také velké množství malých čolků. Jsou však tak malí, že po nich zůstane doslova pouze mastný flek a jejich počty nejdou ani zjistit,“ informoval Koubek.

Zábranu je potřeba odstranit opět s první ropuchou, která se po nakladení vajíček vydá na cestu zpět do svého suchozemského stanoviště.

V kraji fólie zachraňují žáby pouze v několika úsecích, přičemž rizikových lokalit jsou desítky. „Migrují kolem všech rybníků a my sami to nejsme schopni pojmout. Technické řešení v podobě podchodů pod silnicemi je velmi nákladné. Uznávám, že ne vždy je možné se žábě vyhnout, ale prosím řidiče, aby se o to alespoň pokusili,“ uzavřel Koubek s dodatkem, že je možné, že za pár let nebude mít koho stěhovat.