V uplynulých dnech to naplánovali zástupci města, kteří aktualizovali seznam kamenických památek, jež jsou zapotřebí restaurovat, pravit či obnovit. „Každý rok musíme aktualizovat a schválit seznam akcí, do kterých bychom v Programu městských památkových rezervací a městských památkových zón chtěli v příštím roce investovat,“ sdělil místostarosta města Kamenice nad Lipou Jaromír Pařík.

Oprava opěrných teras v kamenické zámecké zahradě, se kterou dělníci začali v roce 2017, byla rozdělena do tří etap. „Už máme vybráno, co opravíme v příštím roce. Už dva roky opravujeme ve městě opěrné terasy v zámecké zahradě. Teď máme za sebou dvě etapy, takže je logické, že v příštím roce budeme pokračovat třetí etapou, abychom tuto akci dokončili,“ informoval Pařík.

Dotační částka od ministerstva kultury na opravu památek, se kterou kameničtí radní každoročně kalkulují, se pohybuje mezi 500 tisíci až 800 tisíci korunami. „Dotace se každým rokem trochu mění. V letošním roce jsme, myslím, pracovali s částkou 770 tisíc korun. Tyto peníze dostaneme od Ministerstva kultury a minimálně stejnou částku musíme dát z městského rozpočtu,“ přemítal kamenický místostarosta.

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ilustrační foto.
Tropické teploty návštěvnosti památek spíše uškodily

V rámci Programu městských památkových rezervací a městských památkových zón se v Kamenici nad Lipou podařilo obnovit řada historických objektů či zajímavých míst. „V posledních letech se tedy opravila část opěrných teras, předtím jsme opravili areál místní základní umělecké školy a kompletně modrou hvězdu, v minulosti se na náměstí restaurovala socha svatého Václava a část peněz z tohoto programu šla taky na obnovu vitráží a čtyři oltáře v kostele Všech svatých. Mimo jiné jsme také nechali udělat novou fasádu kostela,“ zavzpomínal Pařík na již opravené památky.

Zároveň se také zamyslel na tím, jaké památky přijdou na řadu v následujících letech. „Do seznamu zařazujeme pokaždé akce, které jsou nejaktuálnější, ale už jsme koukali, že v budoucnu budeme zase muset uvažovat třeba nad novým nátěrem fasády kostelní věže,“ řekl Pařík.

Robot Matylda.
Robot Matylda míří stopem do Pelhřimova. Chce být rekordmankou