Poprvé v historii se jí podařilo naplnit kapacitu, žáci se učí ve zbrusu nových prostorách, pod vedením obměněného učitelského sboru, a pobočka v Počátkách se může pyšnit novým výtvarným ateliérem.

Jak řekl ředitel Martin Vaverka, před čtyřmi lety nastupoval do čela kamenické základní umělecké školy s mnoha vizemi, přičemž na zhruba osmdesát procent z nich prý už dosáhl. „Úspěch podle mého názoru jednoznačně spočívá především v dobrém týmu, ale také v pěkném zázemí, protože lidé mají rádi hezké prostředí," přemítal Vaverka.

Doplnil, že do budoucna by rád udržel dobré jméno školy. „Ve svém životě se řídím tím, že není zas až tak těžké se dostat nahoru, ale mnohem, mnohem těžší je se tam udržet. Budeme se snažit, abychom mezi širokou veřejností měli dobré jméno co nejdéle," uvedl ředitel.

Kamenická umělecká škola sídlí nejen v Kamenici nad Lipou, ale své pobočky má také
v Počátkách a v Černovicích. Celková kapacita školy činí 380 žáků. „Na počet obyvatel jsme jedna z největších základních uměleckých škol, Kamenice nad Lipou má kolem čtyř tisíc obyvatel. Letos se nám vůbec poprvé podařilo kapacitu zaplnit. Kromě místních žáků máme hodně těch, kteří dojíždějí," poznamenal pro představu Vaverka.

Budova školy, bývalý zájezdní hostinec Modrá hvězda, prošla kompletní rekonstrukcí, která trvala zhruba tři roky a o kterou se zasloužilo město. Budova je zateplená, má novou fasádu, nová okna a opravený dvůr.

Změny se dotkly také interiéru, který má úplně novou image. Žáci se učí v nových učebnách, a pětačtyřiceti- členný orchestr, jenž na hudební scéně působí dva roky, hraje v nové zkušebně. Počátecká pobočka se od nového školního roku může pyšnit podkrovním výtvarným ateliérem. „O studium tu projevilo zájem na třicet dětí, což jsme ani nečekali a velice nás to potěšilo," podotkl Vaverka.

Co se týče pedagogů, může se kamenická škola pochlubit obměněným a rozšířeným učitelským sborem. Díky tomu škola otevírá nové obory. Učitelé „jen" nevyučují, ale sami se věnují profesionální umělecké dráze, jako například Hana Brožová, jedna 
z nejlepších flétnistek, Kamil Brož, který hraje na trubku, nebo Ondřej Kříž, jazzový klavírista.

Úspěchy Základní umělecké školy Kamenice nad Lipou těší i starostu města Ivana Pfaura. „Podle mého názoru dostala škola s příchodem nového ředitele nový impuls. Myslím si, že jako mladý muzikant dokázal děti zaujmout a že i jejich rodiče jsou velice spokojení. Jsem rád, že se děti netoulají po ulicích nebo nesedí doma u televize a počítače, ale že se věnují smysluplné činnosti a že se jim v umělecké škole líbí," komentoval Ivan Pfaur.

Dodal, že už dokonce přišla řeč na to, jakým způsobem by v budoucnu museli řešit situaci, kdy se přihlásí více zájemců o studium, než dovoluje kapacita školy. „Možná budeme muset nové žáky vybírat, protože kapacita se nedá přeplnit," uvažoval kamenický starosta.