Pestře zbarvené je sice krásné, ale za ranní mlhy nebo za deště chůze po něm klouže, a tak se listí stává velmi nebezpečným.

Své o tom ví i paní Jitka z Pelhřimova (redakce zná její totožnost), která minulý týden uklouzla právě na spadaném mokrém listí. Její pád si vyžádal zranění obou kolen.

„Z ran mi tekla krev, v jednu chvíli jsem se vůbec nemohla postavit na nohy. Ihned jsem proto navštívila chirurgickou ambulanci v pelhřimovské nemocnici. Lékař mě okamžitě poslal na rentgen s tím, že dnes už jsem druhá. Bohudík jsem neměla nic zlomeného, ale jen pohmožděného," dodala s úlevou paní Jitka a dodala, že ji obě kolena stále bolí. Spadané listí a podmáčená půda bývají hlavně na podzim častou příčinou úrazů, což Deníku včera potvrdila i lékařka z chirurgické ambulance v Pelhřimově. Lidé tam vždy na podzim přicházejí hlavně s úrazy nohou či rukou. Více tam přicházejí starší lidé.

Deník zjišťoval, jak to s odpovědností, a tedy i úklidem spadaného listí ve městech a obcích je.
Odpovědnost udržovat chodník schůdný vyplývá přímo ze zákona o pozemních komunikacích. Ten ukládá vlastníkům v zastavěné části obce udržovat chodník přiléhající k jejich nemovitosti. „Je to stejné jako se sněhem. Pokud se jedná o zranění způsobené například pádem sněhu ze střechy, je nadále zodpovědný vlastník přilehlé nemovitosti. Stejné je to i s úrazem, který se stane například na mokrém listí," řekl Miroslav Kubánek z Městského úřadu Pelhřimov.

Město uklízí podle harmonogramu

Podzimní sběr listí je například v Pelhřimově součástí ročního harmonogramu úklidových prací a je prováděn na místních komunikacích, chodnících a veřejných prostranstvích prostřednictvím strojního a ručního čištění.
„Jeho četnost závisí na mnoha faktorech, jedním z nich jsou například aktuální klimatické podmínky nebo výsadba listnatých stromů v konkrétní lokalitě. To znamená, že při větrném počasí v centru města a v lokalitě s větším množstvím listnatých stromů je četnost úklidu větší než jinde," informoval Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimova.

Tento týden budou pracovníci čistit od listí každý den střed města a k tomu se dnes vydají do ulic v lokalitě Pod Floriánem. Zítra budou pokračovat v ulicích v lokalitě Na Obci a okolí ulice Sadová. „Ve čtvrtek se naši pracovníci přesunou do ulice v lokalitě u hřbitova a v pátek by měli od listí vyčistit Městské sady a Starý Pelhřimov," přiblížil Jaroslav Záběhlík s tím, že tento plán se může změnit podle aktuálních potřeb.

Pokud dojde k uklouznutí a následnému zranění na listí nebo jiné nečistotě, lze v rámci odškodnění postupovat běžnou právní cestou. Člověk, který se na chodníku zraní, by se měl obrátit na majitele chodníku a poslat například na odbor správy městského majetku oficiálně písemné oznámení o úraze, v němž popíše místo a čas nehody a přiloží lékařskou zprávu. Dobré je, když může nehodu doložit svědectvím. Vhod přijde i fotodokumentace pořízená třeba mobilním telefonem.

Majitel chodníku či domu by měl být pro případ podobných událostí nejlépe pojištěn. Ne každé zranění povede k nutnosti vyplatit odškodnění, protože nevznikne odpovědnost za škodu – prokáže se například, že úraz se stavem komunikace nesouvisel nebo že komunikace byla v naprostém pořádku.