Výjimkou není ani kronika Počátek. První informace jsou z 26. listopadu, kdy u kašny řečnil Pavel Roubal z Častrova (signatář Charty 77 – pozn. red.) a zástupce studentů.

„Pro husté sněžení trvalo shromáždění asi 100 lidí krátce a přítomní se odebrali do průjezdu u kina k podpisu petice za propuštění politických vězňů a provolání stávkujících studentů," píše kronika a jako zdroj informací uvádí mluvčího Občanského fóra (OF) Antonína Formana. Druhý den, 27. listopadu, probíhala v Počátkách stejně jako jinde generální stávka.
I tento den se na náměstí manifestovalo za splnění požadavků pražského OF. „Organizátoři těchto shromáždění se scházeli od 28. 11. do 4. 12. v hostinci U Karásků. Dne 7. 12. v požární zbrojnici došlo k založení OF v Počátkách," uvádí kronika s tím, že prostřednictvím podpisových archů v prodejně lahůdek se k OF přihlásilo 318 občanů města.
Mluvčími OF se stali tehdejší ředitel dětské léčebny Miloslav Buchal, technik Agrostroje František Peroutka, vedoucí pneuservisu Pavel Martínek, dělník KGP Milan Klubal a vedoucí prodejny lahůdek Antonín Forman.

O pár dnů později se v kině konalo shromáždění, které vedle celostátních politických požadavků řešilo i místní věci.
Byly jimi vrácení porodnice a gynekologie do místní nemocnice, odstavná plocha pro auta ČSAD či trasa silnice Studená-Žirovnice.

Pro kandidaturu Václava Havla na prezidenta se ve městě sešlo 800 podpisů.