Během úterka a čtvrtka nepřesáhnou teploty ani v jednom z vysočinských okresů hodnotu třiceti stupňů Celsia. Slunce naplno svou sílu tak ukáže až ve středu, a to zejména na Jihlavsku, kde se během odpoledne budou teploty pohybovat okolo třiatřiceti stupňů Celsia. V ostatních okresech o jeden až dva stupně méně. "Dlouho jsem uvažoval nad klimatizací. Teď jsme si ji s výhledem na následující dny se spolubydlícím konečně pořídili. Je to investice do pohodlí i zaměstnání, jelikož pracuji z domu," popsal například osmadvacetiletý Lukáš Štrobl.

Výstraha od Českého hydrometeorologického úřadu.Výstraha od Českého hydrometeorologického úřadu.Zdroj: ČHMÚ

Při poslední vlně veder na přelomu měsíce lidé padali jak švestky. „Od 27.června do 30.června uskutečnili naši záchranáři průměrně 145 výjezdů denně. To je o zhruba třináct procent nad průměrem zbytku roku. Ošetřených pacientů po kolapsu bylo padesát. Další přibližně sedmdesátka výjezdů se týkala stavů jako dušnost či vysoký krevní tlak, tedy potíží, které určitě mohly s vysokými teplotami souviset,“ uvedl dříve mluvčí vysočinských záchranářů Petr Janáček.

Koupaliště v Lukách nad Jihlavou.
Vstupné na koupaliště na Vysočině podražilo: přečtěte si, kolik kde zaplatíte

Množství kolapsů souvisejících s tropickými teplotami tehdy překonalo předchozí roky. Nyní má přitom být ještě tepleji.

Nejohroženějšími skupinami jsou tradičně děti a důchodci. Obě věkové kategorie totiž mají sníženou potřebu pít, což vede k dehydrataci a následným zdravotním komplikacím. „Důchodci mají menší potřebu pít. Centrum žízně u nich už není tak citlivé. Také často berou prášky na tlak, které způsobují odčerpání tekutin z cév. Když se k tomu přidá i cukrovka, kvůli níž z těla močí opět vychází více vody, je to problém," uvedla již dříve profesorka patofyziologie z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Anna Vašků.

Současná vlna veder nutí obyvatele měst vyhledávat chládek a osvěžení.
Lidé v Brně hledají osvěžení. U fontán i zmrzlinářů. Podívejte se

Příznaků dehydratace je hned několik, například suchá pokožka a lepení se jazyku na patro. „Největší nápovědou je barva moči. Bílá znamená dostatek vody. Žlutá nedostatek," řekl lékař Tomáš Klobas.

Staří lidé by tak v ideálním případě neměli vůbec vycházet během dne z domu, neboť jim hrozí úpal, úžeh a následné zhroucení. Pokud tak učiní, je potřeba dbát na vhodnou pokrývku hlavy, pohybovat se především ve stínu, často si sedat a hodně pít. I když necítí potřebu.

Výstraha od Českého hydrometeorologického úřadu.Výstraha od Českého hydrometeorologického úřadu.Zdroj: ČHMÚ

V případě dětí je zodpovědnost za pitný režim na straně rodičů. „V tom může pomoci ovoce. Například meloun mají děti rády, přičemž je osvěžující a plný vody,“ poradila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.